Basın açıklaması yapamadılar, hâkim karşısına çıktılar

Basın açıklaması yapamadılar, hâkim karşısına çıktılar

 

ABİDİN YAĞMUR

Fukuşima felaketinin 10. Yılında Akkuyu Nükleer Santrali’nin bulunduğu Büyükeceli Mahallesi’nde basın açıklaması yapmak isteyen Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyeleri (NKP), güvenlik güçlerinin engellemesine maruz kalmış, basın açıklamasını yapamamış ancak haklarında yapılmayan basın açıklamasından dolayı ‘izinsiz gösteri yapmak” iddiasıyla dava açılmıştı.

Açılan dava kapsamında NKP bileşenleri, Mersin Asliye Ceza Mahkemesinde ön ifadelerini verdiler. Davanın esas duruşmasının ise Gülnar mahkemelerinde görüleceği davalılara tebliğ edildi.

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir mahkeme öncesi yaptığı konuşmada, “Nükleer santralle ilgili olan durum hepimizin hassasiyeti. Özellikle Mersin halkının hassasiyeti ki burada yapılan yargılama tamamen haksız ve hukuka aykırı bir yargılama. Tamamen arkadaşlarımız anma töreni için orada bulunurken her şeyin yasal olduğu bir anda hukuka aykırı bir şekilde yargılama kovuşturma aşaması yürütülmektedir. Biz her türlü haksızlığın ve hukuka aykırı işlerin karşısındayız. Bugün de Mersi Barosu olarak NKP’nin de doğal üyesi olarak arkadaşlarımızın yanındayız. Umarım hak yerini bulur. Suçsuz oldukları da aşikâr” dedi.