“Nükleer karşıtları yargılanamaz”

Fukuşima Felaketinin 10. Yıldönümünü anmak için Akkuya’da basın açıklaması yapmak isterken güvenlik görevlilerinin engellemesiyle yapamadıkları basın açıklaması için Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyesi yaklaşık 30 kişiye dava açılmıştı. Mersin Adliyesi’nde yarın görülecek dava öncesi Mersin Emek ve Demokrasi Platformu düzenledikleri basın toplantısında NKP aktivistlerinin yanında olduklarını duyurdular.

“Nükleer karşıtları yargılanamaz”

ZELİHA ÖZİPEK

Platform adına konuşma yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, Akkuyu’da inşaatı süren nükleer santrala karşı 45 yıldır mücadele eden ve Fukuşima’da olan nükleer felaketin Akkuyu’da olmaması için duyarlılık oluşturmaya çalışan NKP aktivistleri, 11 Mart 2021 günü Akkuyu’ya giderek orada, havaya balon bırakmayı, felakette ölenleri anmayı, bölgede yaşayanlarla sohbet etmeyi hedeflediler. Ancak kolluk kuvvetlerinin yoğun baskısına maruz kaldılar, psikolojik şiddete uğradılar ve engellendiler” dedi.

 

“ARKADAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”

 

Antmen, “Tüm bunlara karşın savcılık davayı, bu etkinliği engelleyenlere değil, NKP aktivistlerine karşı açtı. İddianamede; Anayasa’da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının izinsiz kullanabileceği kabul edilmesine karşın davanın açılmış olması aslında bu girişimin ne denli hukuk dışı olduğunun en önemli göstergesi. Emek ve Demokrasi Platformu olarak bizler NKP aktivistlerinin yargılanmasını asla kabul etmiyor, arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.İktidara ve ilgili mahkemeye de; yargılama olacaksa, yaşamı doğayı, ekolojik dengeyi bozanların, ülkemizi nükleer çöplük yapmak isteyenlerin, suyumuzu, havamızı kirletenlerin, ülkemizi betona boğanların yargılanması çağrısını yapıyoruz. Bizler, 25 Ekim 2021 Pazartesi, saat 10.00’da Mersin Adliyesi’nde NKP aktivistlerinin yanında olacağımızı ve onlarla birlikte Nükleer Karşıtları Yargılanamaz! diye haykıracağımızı kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz” diye konuştu.