Çarşı karıştı!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Akdeniz İlçesi, İstiklal Caddesi ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi” kapsamında İstiklal Caddesine yeni bir görünüm ve işlev kazandırmaya çalışıyor. Çalışmalar kapsamında Kırmızı Lacivert ve Özel İdare İşhanının yıkılması da gündemde. Bitpazarı başta olmak üzere çevredeki esnaf yeni süreçten doğrudan etkilenecek. Tartışmalar şimdiden başladı.

Çarşı karıştı!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi ile Fen İşleri Dairesi koordinesinde yürütülen “Akdeniz İlçesi, İstiklal Caddesi ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi” kapsamında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) cadde esnafı ile toplantı düzenlendi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yönetime gelmesiyle birlikte kentin eski merkezi olan İstiklal Caddesi ve Sakarya Caddesi arasında düzenleme çalışması yapılmasının gündeme geldiğini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, “Burası Mersinimizin kalbi. Mersin dediğimiz zaman akla gelen yerdi. Fakat gelinen noktada maalesef bunu esnafımız da söylüyor; markaların kaçtığı, esnafın kendini döndüremeyeceği bir konum haline gelmiş” dedi.

 

YAYALAŞTIRILACAK. TEK YÖN OLACAK”

 

Düzenleme çalışması hakkında bilgiler veren Tok, “Teknik alandaki arkadaşlarımızla burada ciddi çalışmalar yaptık. Burada bir takım yayalaştırma projeleri yapıldı ve esnafımızdan gelen bir teklifti; doğu-batı aksında tek yöne döndürülmesiydi. Bunun üzerine yoğun bir çalışma yapıldı. Şu anda son noktasına kadar geldik” diye konuştu.

 

İSTASYON İLE ÖZGÜR ÇOCUK PARKI ARASINDAKİ ALAN

 

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkan Vekili ve Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Kutlu Sezen de “Akdeniz İlçesi, İstiklal Caddesi ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi”ne ilişkin bilgilendirme sunumu yaptı.

İstiklal Caddesi’nde yapılacak çalışma sonunda cadde modern bir görünüme kavuşacak. Tren istasyonu ile Özgür Çocuk Parkı arasında yaklaşık 1,3 km uzunluğundaki alanda; yol, kaldırım, kent mobilyası ve altyapı düzenlemesi yapılacak. Ulaşım Master Planı doğrultusunda ise cadde güzergahı tek yön olarak projelendirilecek. İstiklal Caddesi üzerindeki binalarda görüntü kirliliğine neden olan tabelalar düzenlenerek, klimaların dış üniteleri gizlenecek. Caddede ayrıca yeşil alanlar çoğaltılarak, bisiklet yolu yapılacak.

 

OTOPARK İNŞAATI SÜRÜYOR, EK HİZMET BİNALARI YIKILACAK

 

Proje alanının batısında yer alan yaklaşık 400 araçlık 2 katlı yeraltı otoparkı inşaatının çalışmaları ise devam ediyor. Yeraltı otoparkının üzerinin kent meydanı olarak tasarlandığı projede, Yenileme Alanı 1. Etap Avan Projelerinin Hazırlanması İşi kapsamında İstiklal Caddesi üzerinde yer alan ve Mersin Büyükşehir’e ait ek hizmet binaları deprem açısından riskli olduğu için yıkılarak, yerine çok amaçlı bina ve meydan yapılacak. Bu binaların yıkılması başta bitpazarı olmak üzere çevredeki eski çarşılarda faaliyet gösteren esnafı doğrudan etkileyecek. Bu nedenle esnaf arasında tartışmalar şimdiden başladı. (Haber Merkezi)

 

 

Bitpazarı esnafını metropole taşıyalım” önerisi tepki çekti

 

Mersin Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği toplantıya katılan bir esnaf derneği başkanının “Bitpazarı esnafını metropole taşıyalım” önerisi getirdiği iddiası çarşıda tartışmaya neden oldu.

Halk arasında bitpazarı olarak bilinen Zafer Çarşısının restore edilmesini öneren çarşı esnafı, en yakın örnek olarak Çiçek Pasajını gösterdi.

Metropole taşınma teklifini kabul etmeyeceklerini belirten bitpazarı esnafı, “Biz Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer ile görüşecek uygun bir çözüm bulunacağına inanıyoruz. Bitpazarıyla ilgili kararı bitpazarı esnafı alır. Burada dükkanı olmayan, başka yerlerde faaliyet yürüten esnaf dernekleri bizim adımıza karar vermesin” görüşünü dile getirdi.

Toplantıda bazı esnaf derneklerinin “Bitpazarının yanı sıra Balık Pazarı ile Kasaplar Çarşısını da yıkalım” önerisini gündeme getirdiği öğrenildi.

Esnaf forumlarında, “Yıkılma değil restorasyon yoluna gidilmesi gerekir. Yıllardır buralarda çalışan esnafın görüşünün alınmasını istiyoruz” yorumları öne çıktı. (Haber Merkezi)