DEVA ‘Can Pazarı’ kurdu | Güney Gazetesi Mersin

DEVA ‘Can Pazarı’ kurdu

DEVA Partisi Mersin İl Örgütü, hayat pahalılığına dikkat çekmek için “Can Pazarı” adı verilen sembolik bir Pazar kurdu. Genel Başkan Ali Babacan da Mersin’e özgü ürünlerin yüksek fiyatlarla satıldığı temsili pazarı gezdi. Babacan, ekonomiye ve hayat pahalığına dair mesajını “Can Pazarı” önünde verdi.

DEVA ‘Can Pazarı’ kurdu

Demokrasi ve Atılım Partisi’nin Birinci olağan kongresi Genel Başkan Ali Babacan’ın katılımıyla Mersin ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşti.

DEVA Partisi Mersin Kurucu il Başkanı Cenk Cenkimenoğlu’nun il seçildiği kongrede, Genel Başkan Ali Babacan ülkenin yaşadığı iç ve dış problemlerin yanı sıra Mersinlilerin yaşadığı problemlere dikkat çekip, iktidara geldiklerinde yapacakları projeleri dillendirdi.

Kongrenin yapılacağı alana pazar tezgâhı kuran DEVA partililer tezgâha ‘Can pazarı’ yazarak sebze ve meyvelerin fiyatlarının yüksekliğine dikkat çekti.

Tezgâhı ziyaret eden Babacan, pazarda limonun pahalıya satılmasına rağmen Mersin çiftçisinin bu sene alıcı bulamamasından kaynaklı limonun dalda kaldığına dikkat çekti.

 

“DIŞ POLİTİKA KAVGA ETMEK DEĞİLDİR”

 

Bir arada yaşamanın simgesi olan Mersin’de olmaktan mutlu olduğunu dile getiren Babacan, “Ülkemizde kurumların çöktüğü, keyfi yönetimin hâkim olduğu bir dönemdeyiz. Yönetenlerin yanlış hesapları yüzünden halkımız sürekli bedel ödüyor” dedi.  Türkiye’nin en başarılı yıllarında Bakanlık görevi yaptığını ve o zaman ki kazanımların ortada olduğunu söyleyen Babacan “Şu anda hükümetin dış politika, ekonomi, göç politikası yok. Dış politika düşmanları azaltıp dostları çoğaltmaktır, kavga etmek değildir. Dış politikada başarının yolu itibardan geçer. O günleri yaşadık ve ne anlama geldiğini biliyoruz. O dönem Türk pasaportunun değeri vardı. Gençler yurt dışına gitmiyordu Türkiye’ye geliyorlardı” ifadelerini kullandı.

 

“HUKUK ENDEKSİNDE TÜRKİYE 117. SIRADA”

 

Kendi içinde adil olmayan bir ülkenin çıkıp dünyaya adaletten bahsedemeyeceğini söyleyen Babacan, yakın zamanda açıklanan hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye’nin 139 ülke içinde 117. sırada olduğunu ve iktidarın dış politikadaki başarısızlığı hamasetle örtmeye çalıştığını söyledi.

 

MERSİN’DE GENÇLEŞTİRME ADI ALTINDA AĞAÇ KESİLİYOR

 

Mersin’de gençleştirme adına ağaç kesildiğini söyleyen Babacan “Birçok ilde oluğu gibi Mersin’de de halk genç fidanların kesildiğini söylüyor. 3-5 cm kalınlığında ağaçlar kesiliyor ülkede. Bu işe dur diyecek olan devlettir. Bu rantı sağlayanlar devletle çalışmaya başlayınca olan ülkeye oluyor” dedi.

 

“MERSİN’DE LİMON DALDA KALDI”

 

Mersinli çiftçilerin artan maliyetler karşısında isyan ettiğini söyleyen Babacan, “Fiyatların düşmesiyle limon bahçelerinde limonların dallarında kaldığını biliyoruz. Tarım arazilerinin imara açıldığının farkındayız. Üretimde kullanılan ilaç fiyatı artmış, ürün fiyatı düşmüş. Çoğu çiftçi gübre alamadığından üretim yapamıyor. 202’de korkarım üretimin düştüğü bir yıl olabilir bu riski görüyorum” ifadelerini kullandı.

 

“YAPACAKLARINI SIRALADI”

 

Hükümetin hesapsız, kitapsız, plansız uygulamalara devam etmesi durumunda Türkiye’nin ithalata muhtaç olmasının kaçınılmaz olduğunu dile getiren Babacan İktidara gelirlerse yapacaklarını şöyle sıraladı: “Ülkenin kaybedeceği tek bir saat yok. Halkımızın desteğiyle iktidara geldiğimizde elimizde bütün yol haritamız hazır. “Havza bazlı üretim ve ürün destekleme sistemine geçeceğiz. Bölgenin iklimine uygun ürünlere destek vereceğiz. Tarım desteklerini ekim dikim olmadan yapacağız önceden bilecek çiftçilerimiz şu an karanlığa emek harcıyor. Çiftçiye mazotun ÖTV’sini geri vereceğiz çiftçiye, kredi borçlarını faizsiz erteleyeceğiz. Şehir tarımını geliştireceğiz. Taşımacılık sektörüne yenilik getireceğiz., liman kapasitesini geliştireceğiz, gemileri uluslararası standartlara getireceğiz” dedi. (Haber Merkezi)