Pazarcı yer istiyor!

Akdeniz’de 9 yıldır pazaryeri bulma sorunu yaşayan pazarcılar seslerini duyurabilmek için Akdeniz Belediyesi binası önünde oturma eylemi yaptı. Gündoğdu Mahallesi’nde verilen pazaryerinin 2 ay sonra ellerinden alınmasına tepki gösteren pazarcı esnafı, bölgenin tekrar kendilerine tahsis edilmesini istiyor.

Pazarcı yer istiyor!

2012 yılından beri pazaryeri arayışında olan 5.Bölge pazarcıları seslerini Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a duyurabilmek için belediye binası önünde oturma eylemi yaparak slogan attılar.

Pazarcılar, Akdeniz Belediye Meclisinin devam ettiği sırada oturma eylemi yapınca belediyenin güvenlik personeli binanın önünde adeta etten duvar ördü.

 

2012 yılında imzalanan 5+1 protokolüyle 6 ay denenme süreciyle Akdeniz’in köylerine dağıtılan 5.Bölge pazarcıları iş yapamadıklarını belirterek belediyenin kapısını çaldı ve merkezde bir yer istedi. 2021 yılına kadar bu taleplerinde ısrarcı olan pazarcıların sesi sonunda duyuldu ve oda başkanı belediyeye resmi başvuruda bulunarak pazarcılara Gündoğdu Mahallesi’nde yer verildi.

Bu süreçten sonra yaşananları gazetemizle paylaşan pazarcı Gökhan Öz pazarın tekrardan kapatılmasıyla ilgili süreci şu şekilde anlattı:

“Bu girişimlerle birlikte 2 ay önce biz bu mahalleye pazarımızı açtık. İlçe Emniyet Müdürüyle birlikte Belediye Başkanımız da hayırlı olsuna geldi fakat 1 hafta sonra iptal ettiler. Bu pazarın açılmasıyla birlikte diğer bölgelerdeki pazarcılar tepki gösteriyor ve oda başkanına baskı yapıyorlar. Ardından 3 ay sonra da Pazarcılar Odası’nın seçimi olduğu için oda başkanı da bir itiraz dilekçesi hazırlıyor. İtiraz dilekçesinde de 5+1 protokolü yazıyor. Yani diyor ki “Bu pazarcılar zamanında 5+1 protokolle kurulmuş, o yüzden Gündoğdu’ya gidemezler.” Ben buradan oda başkanına sesleniyorum: “Madem ben 5+1 protokole göre kurulduysam sen neden Belediyeye resmi evrak gönderiyorsun? Bizim aklımızla mı oynuyorsun?” Belediyeye geldik şikayetimizi dile getirdik. Onlar da bizi oda başkanının yanına yolladı. Gündoğdu’da eylemler yaptık. 6 yaşındaki çocuklarımız cop yedi.  Ben şimdi burada gelip sesimi duyurmaya çalışmazsam yarın benim çocuğum emniyete hırsızlıkla gidecek.”

 

BAŞKAN GÜLTAK’TAN AÇIKLAMA

 

Pazarcıların eylemi belediye meclisi gündemine de geldi. HDP’li ve EMEP’li üyelerin konuyu gündeme getirmesi üzerine Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak şunları söyledi:

“12 yıldır çözülmemiş. Sizin dönemde de çözülmemiş. Şimdi diyorsunuz ki Gültak çözsün. Öyle bir şey yok. Bu insanlar bu protokolü imzalarken başka yerden tezgah almamaya söz vermişler. Bunun çözüm yolu şudur. Ortada bir mağduriyet varsa Pazarcılar Odası ile birlikte bir komisyon kurulsun. 12 yıllık bir meseleyle benim üzerime gelmeyin. Karaduvar, Karacailyas o taraflarda açmak istiyorlarsa yine yer veririm. Ama bu bölgede 4 pazarcı grubu itiraz ediyor. Sizin görüşten olan belediye başkanı niye 6 aylığına yer vermiş. Demek ki amaç gülücük dağıtmak. Gelin topu taca atmayın. Komisyon kurulsun, akla uygun olanı yapalım. Burada mağduriyet varsa sorumlusu ben değilim. Pazarcılar Odası dilekçe verdi. Üstelik ben bu arkadaşlara üç dört ayrı yer gösterdim mutlu olmadılar.”