“140 bin öğretmene ihtiyaç var”

Milli Eğitim Bakanlığının 15 bin öğretmen ataması yapılacağı yönündeki açıklamasını değerlendiren Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Öğretmen atamasını olumlu buluyorum ama 15 bin öğretmen ataması yetersiz. Sayıştayın hazırladığı rapordaki öğretmen ihtiyacının 140 binin üzerinde olduğunu belirtmiştik” dedi.

“140 bin öğretmene ihtiyaç var”

MAYSA DERYAYEVA

 

Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin öğretmen ataması yapacak. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, branş ve kontenjan dağlımı, öğretmen doluluk oranı ve ihtiyaç duyulan alanlar göz önünde bulundurularak yapıldı. Bu kapsamda en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve bin 302 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği oldu.

 

“PANDEMİ SÜRECİNDE DAHA ÇOK ÖĞRETMEN İHTİYAÇI VAR”

 

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, 15 bin öğretmen atamasını değerlendirdi. Sümbül, “Ataması yapılan öğretmenler ocak ayında göreve başlayacak.  Sayıştayın hazırladığı rapordaki öğretmen ihtiyacının 140 binin üzerinde olduğunu belirtmiştik. 15 bin öğretmen atamasının çok yetersiz kaldığını söyleyebilirim.  Pandemi koşullarında sınıfların kalabalığı dikkate alındığında, kış aylarına doğru gidilirken havalandırma problemlerinden kaynaklı git gide vaka sayıları artıyor. Sınıfların seyreltilmesi gerekiyor. Normal öğretmen ihtiyacına bakıldığında zaten yetersiz olan sayı pandemi koşullarında çok daha yüksek olmak durumunda. Öğretmen atamasını olumlu buluruz ama 15 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu belirtebilirim” ifadelerini kullandı.

 

“DİN KÜLTÜRÜ HARİÇ DİĞER BRANŞLARDA EKSİKLİK VAR”

 

Sınıf öğretmenliği ve rehber öğretmen sayısının artılması gerektiğine dikkat çeken Sümbül, “Branş derslerinde din kültürü hariç diğer derslerde çok ciddi eksiklik var. Öğrencilerin pandemi döneminde uzun süre evde kalmalarından dolayı oluşan sıkışmışlığı aşabilecek görsel sanatlar ve benzeri derslerde de öğretmen ihtiyacının fazla olduğunu söyleyebilirim.   Yine Türkçe, matematik, fen, sosyal gibi temel branşlarda öğretmen ihtiyacı atamaların çok çok üzerinde ve bu alanlarda mutlaka atama yapılması gerekiyor” dedi.