“Mersin en özgür şehir”

Tiyatro sanatçısı Başak Karatepe’nin hazırlayıp sunduğu “Sanat İyileştirir” programına katılan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, “Mersin en özgür yaşanan, en rahat yaşanan, mahalle baskının olmadığı bir şehir. Kendi şehrinde mahallesinden bunalan insanlar Mersin’e geliyor” dedi.

“Mersin en özgür şehir”

ZELİHA ÖZİPEK

 

Tiyatro sanatçısı Başak Karatepe’nin Mersin’de sanata olan ilgiyi artırmak, Mersinlilerle sanatçıların buluşmasını sağlamak, sanatın iyileştirici gücüne dikkat çekmek ve sanat eğitimini özendirmek amacıyla yürüttüğü Sanat İyileştirir projesi televizyon ekranlarına taşındı.

Geçen yıl düzenlediği panel ve yayınladığı bir kitapla farklı alanlardan çok sayıda sanatçının Mersinlilerle buluşmasını sağlayan Başak Karatepe, bu alandaki çalışmalarını artık İçel Televizyonu ve Sun Televizyonu yayınları aracılığıyla da yürütecek.

“Sanat İyleştirir” programının ilk konuğu Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan olmuş ve belediyenin sanata desteklerini, Mezitli’nin sanatla ilgili hedeflerini programda anlatmıştı.

Programın ikinci bölümünde ise Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan konuk oldu ve odanın resim galerisinden Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne kadar birçok alandaki sanat destekleriyle ilgili bilgi verdi.

Kızıltan, “Bir kentin kültürünün de yüksek olması lazım. Sanat aslında sadece kültür düzeyi yüksek insanların sahip çıkacağı bir şey değil. Herkesin sahip çıkması gereken bir alan. Herkesin sanat algısı farklıdır. Ama herkes birbirinin sanat anlayışına da saygı duymalı” dedi.

Mersin’in magandalığa, zorbalığa taviz verecek bir şehir olmadığını kaydeden Kızıltan, “Mersin en özgür yaşanan, en rahat yaşanan, mahalle baskının olmadığı bir şehir. Kendi şehrinde mahallesinden bunalan insanlar Mersin’e geliyor. Yazlık sitelere bakın, genelde Mersin’in hinterlandındaki şehirlerden geliyorlar. Orada bir hayat tarzı dayatılan, o hayat tarzından sapmaması için sürekli denetlenmekten bunalan insanlar Erdemli’ye, Tömük’e geliyor ve burada bir nefes alıyor” ifadelerini kullandı.

 

MÜZİK VE DANSLA RENKLENDİ

 

Başak Karatepe’nin hazırlayıp sunduğu programa  D&S Dans Akademisi'nden dans eğitmenleri Türkiye Dans Sporları Federasyonu Mersin İl Dans Temsilcisi Hüseyin Deniz Randa ve Yağmur Çağlar danslarıyla renk kattı.

Sofita Müzik Akademisi'nden Aslıhan Bayram da piyano ve kemanıyla programda yer aldı.