“Mersin’in İstanbul’dan, Ankara’dan, raylı sistemi olan illerden ne eksiği var” | Güney Gazetesi Mersin

“Mersin’in İstanbul’dan, Ankara’dan, raylı sistemi olan illerden ne eksiği var”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, metro projesinin Mersin’i borç batağına sokacağı eleştirilerine yanıt verirken, “Paris metrosu 145 yıl önce yapılmış. Biz bunu 145 yıl sonra konuşuyoruz. İstanbul’da 197 km raylı sistemi var. Mersin İstanbul’dan, Ankara’dan, Konya’dan raylı sistemi olan illerden ne eksiği var. Mersin en fazla vergi veren 5 il arasında. Bu konuda üst ligdesiniz, vizyon amatör ligde kalırsa yazık olur. Mersin olarak siz Süper Lig’i hak ediyorsunuz. Hatta şampiyonlar ligini hak ediyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“Mersin’in İstanbul’dan, Ankara’dan, raylı sistemi olan illerden ne eksiği var”

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin ekim ayı oturumunda metro projesi ve borçlanma tartışmaları vardı.

MHP’li Mehmet Topkara’nın, metro projesiyle ilgili sorusunu yanıtlayan Başkan Vahap Seçer, metro projesinin 3 milyar 679 milyon lira bedelli olduğunu kaydetti.

Seçer, “Bunda sakladığımız bir şey yok. İhale şartnamesinde şöyle diyor. Krediyi firma bulur. Ama bu demek değildir ki onun bulduğu krediyi biz kabul ederiz. Buldu. Şartlar uygun görülmedi biz de dedik ki ilk etapta biz bono ihracı yapalım. Buradan başlayalım. Biz 3 Ocak’ta metronun temelini atacağız. Yılbaşından sonra da ikinci kısım için borçlanma talebimiz olacak. Nasıl ki inşaatı etap etap yapacağız. Borçlanmayı da etap etap yapacağız” dedi.

 

“MERSİN ŞAMPİYONLAR LİGİNİ HAK EDİYOR”

 

Firmanın bulduğu kredinin şartlarını uygun görmedikleri için o kredi kullanmadıklarını anlatan Başkan Seçer şunları söyledi:

 “Firmanın bulduğu krediyi alabilirdim ama uygun görmedim. Bu benim meselem değil. Hükümet de çok yüksek rakamlara finansman kullanıyor. Başka belediyeler de. Hepsini inceledim. Türkiye’de kredi notu olarak en yüksek not alan 2 belediye var. Biri MBB biri de İBB. Biz de kredi derecelendirmemiz Fisch’e yaptırdık. Türkiye’nin notunun üzerinde açıklamıyor ama yorumlarda bunu anlatıyor. Metro konusunda öyle memleketi borç altına aldık filan. Bunlar ortaya koyacağımız vizyonun çok gerisinde kalan laflar. Paris metrosu 145 yıl önce yapılmış. Biz bunu 145 yıl sonra konuşuyoruz. İstanbul’da 197 km raylı sistemi var. Bizim İstanbul’dan, Ankara’dan, Konya’dan raylı sistemi olan illerden ne eksiği var. Mersin en fazla vergi veren 5 il arasında. Bu konuda üst ligdesiniz, vizyon amatör ligde kalırsa yazık olur. Mersin olarak siz Süper Lig’i hak ediyorsunuz. Hatta şampiyonlar ligini hak ediyorsunuz. Konuştuğumuz 3.5 milyar lira bir rakam. Efendim Mersin’in geleceğini ipotek altına alıyorsunuz. Bu çok vizyonsuz bir söylem. İnanılmaz vizyonsuz bir söylem. Geçen dönem bir çırpıda 83 milyon dolar borçlanma vermişsiniz. Üstelik metro filan değil. Yol yapacağım, kaldırım yapacağım diye vermişsiniz. Plan bütçeye sevk etmemişsiniz. Çok büyük bir iş yapmıyoruz. Metro yapıyoruz. Elbette Mersin çok daha büyüğünü yapacak. Vergide 5. Sırada ol, geri dönüşte 24. sırada ol. Hükümet elbette destek verecek. Vizyonu büyütün biraz.”