“Gerekirse mahalleyi toplayıp yolu kapatırız”

“Gerekirse mahalleyi toplayıp yolu kapatırız”

 

NİHAT ALTUNTAŞ

 

Toroslar’ın Çağdaş Kent Mahallesi’nde bulunan ve haftada en az 1 defa trafik kazasının yaşandığı kavşak tehlike saçıyor.  Mahalle sakinleri ve çevre esnafı kavşağa ışıklandırma sistemi veya kasist istiyor fakat seslerini duyan yok. En son 2 gün önce motosikletiyle ekmek almaya giden bir genç terör saçan kavşakta bir aracın altında kalarak Şehir Hastanesi’nde yoğun bakım kaldırılmıştı. Kavşağın yaydığı tehdite dikkat çeken Toroslar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Hıdır Berk ise Büyükşehir Belediyesine çağrıda bulunarak “Büyükşehir buraya bir çözüm bulmazsa gerekirse mahalleyi toplayıp bu yolu kapatırız” dedi.

 

Toroslar’da Çağdaş Kent Mahallesi’nde 232. Cadde ile 3098 sokağın kesiştiği yerdeki kavşak tehlike saçmaya devam ediyor. Haftada en az 1 defa trafik kazasının yaşandığı kavşaktan rahatsız olan çevre esnafı ve mahalleli yetkililerin derhal müdahale etmesini istiyor. Civarda okul sayısının da çok olduğuna dikkat çeken Toroslar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Hıdır Berk de durumun ciddiyetine dikkat çekerek, “Bu çevrede 5-10 tane okul var. Lise, ortaokul, kreş, ilkokul ve burası insanlarında yoğun kullandığı bir yol. Aynı zamanda Şehir Hastanesinin yolu da buradan geçiyor. Buralara bilmeyen insanlar sokağı cadde zannediyorlar. Sürücülerde hak benimdir diye gidiyorlar. Genelde bu civarda oturanlar değil de o yolu kullananlar kazalara neden oluyor” dedi.

 

“SORUN BİR TÜRLÜ ÇÖZÜLMÜYOR”

 

CHP’li Berk, “Büyükşehirdeki ilgili Daire Başkanları, ilgili yetkilileri 2-3 defa aradım. Bu yolla ilgili de 2-3 defa geldiler. Ve dediler ki: Bu yola sinyalizasyon sistemi takamayacaklarını söylediler. Belli bir saatte gerekli sayıda aracın geçmesi gerekiyor dediler. Belki de geçiyorlar. Çünkü bunun bir ölçümü falan yapılmamış. Toroslar Belediyesi’nden kasis yapılması için talepte bulunduk ama İl Sağlık Müdürlüğü, ambulansların geçtiği kavşaklarda kasis yapılmasına izin vermiyor. Sorun bir türlü çözülmüyor. Daha 2 gün önce ekmek almaya motorla giden bir genç arabanın altında kalıyor. Çocuk Şehir Hastanesi’nde şu an yoğun bakımda. Yetkilileri görevlerini yapmaya devam ediyorum. Vatandaşların haklarını korumak için yanlarında olacağız. Büyükşehir buraya bir çözüm bulmazsa, gerekirse mahalleyi toplayıp bu yolu kapatırız” dedi.

 

“KAZADAN ŞANS ESERİ KURTULDUK”

 

Kavşakta meydana gelen kaza sonrası köşedeki markete savrulan araç çalışan 3 iş arkadaşını da yaraladı. Kazada yaralanan Muhammed Şeker, “İşyerinde iş arkadaşlarımla kahvaltı yaparken kaza yapan araç dükkâna girdi. Kolum ve belimden yaralandım. Üçümüzde kazadan şans eseri kurtulduk, canımızdan olmamız içten bile değildi. Yolun yoğunluğu zaten gözler önünde, şahit olduğumuz kazaların sayısı da göz önünde. İstisnasız maalesef her hafta kaza olur. Bir an önce bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Yolda, dünkü kazadan kalma kan izleri var, birçok kazadan kalma kan izleri yoldan silinmeden yeni kaza oluyor. Yetkililerin durumu ciddiye alıp önlem almalarını talep ediyoruz” dedi.