Seçer, ana konteynır limanını hatırlattı

Seçer, ana konteynır limanını hatırlattı

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in en önemli sektörü olan lojistik sektörünün sorunlarını dinlemek üzere kente gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek, “Belediye Başkanlığını yaptığım şehrin en önemli sektörü lojistik sektörü ile ilgili çok önemli bir toplantı. Görüş alışverişi yapmak üzere kentimize geldi. Genelde sektörler, sektör temsilcileri siyasetçilerden randevu bekler, gidip siyasetçiye derdini, sorunlarını anlatabilsin. Ancak Sayın Genel Başkan sektör temsilcilerinin, emek verenlerin yanına kadar geldi ve bu sorunları bizatihi kendi içimizde, bizlerle beraber değerlendirmek için Akdeniz’in incisi Mersin’imize konuk oldu. Kendisine bir kez daha hasseten çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin’in konumu, limanı ve sektör potansiyellerinin lojistik sektörünü ön plana çıkardığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Şehrimiz çok sektörlü bir şehir. Bu belki de birçok şehirde olmayan ama coğrafyanın, stratejik konumun, toprak yapısının, havanın, suyun, Allah’ın bir lütfu kısacası, biz de her şey var maşallah. Yok yok. Çerçi dükkanı gibi.  Lojistik de bütün bu sektörlerin yarattığı bir sektör. Yani sanayi var, liman var, tarım var, tarımsal üretim var, turizm var. Bütün bu sektörlere hitap edebilecek bir lojistik hizmeti desteği lazım. Üretilen ürünleri alacak başka lokasyonlara götürecek. İşte Mersin’de lojistiği lojistik yapan özellik bu” diye konuştu.

 

“YERALTI METROSUNUN TEMELİNİ BERABERCE ATACAĞIZ”

 

Mersin tarihinin en önemli yatırımı olarak hayata geçirecekleri Metro Projesi’nden de bahseden Seçer, temel atma törenini Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile yapmak istediklerini sözlerine ekledi. Seçer, “Biz de inşallah 3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu’nda sizden rica edeceğiz; bu bölgenin en önemli yerel yönetim yatırımının, yeraltı metrosunun Mersin’e temelini beraberce atacağız. Ama demiryolu hatları şehirleri de birbirine bağlamalı sadece kendi ilimiz içerisindeki ilçeleri değil. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren projesi var şu anda yüklenici firma yer teslimi yapıldı, çalışmaları başlattılar. Ulaştırma Bakanlığı uhdesinde yapılan bir yatırım. Yine Karaman-Ulukışla-Yenice demiryolu hattı; bu yeni bir demir yolu güzergahı. Mevcut kadim güzergahın dışında. Bu da lojistik için son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

“MERSİN LİMANI, TÜRKİYE’NİN ELLEÇLEME KAPASİTESİ EN YÜKSEK LİMANI”

 

Yapılması halinde Mersin için oldukça önemli olacak olan ana konteyner limanı konusuna da değinen Seçer, 10. Kalkınma Planı’nda yer alan ve Mersin’de yapılması planlanan ana konteyner limanı ibaresinin 11. Kalkınma Planı’nda ‘Doğu Akdeniz’ olarak değiştirildiğini hatırlattı. Seçer, “İkinci liman, ana konteyner limanı, halk limanı. Lojistikle uğraşan kardeşlerim bu limanın önemini benden kat be kat daha iyi bilecektir. Doğu Akdeniz çanağının çok önemli bir noktasındayız. Mersin Limanı da şu anda öyle. Türkiye’nin en büyük limanı, elleçleme kapasitesi en yüksek limanı. Mersin’de dış ticaret hacmi yaklaşık olarak 5 milyar dolar civarında. Bunun 3.2 milyarı ihracat. Geri kalan kısmı da ithalat.  Bunun %50’si de bu liman aracılığıyla yapılıyor. Diğerlerini de burada lastik tekerlekli taşıma araçlarıyla, buradaki kardeşlerimiz Orta Doğu’ya, Kafkaslar’a bu ihraç, transit ürünlerini ya da burada üretilen ürünleri taşıma imkanı buluyorlar. Ancak yeni planlanan ve Cumhurbaşkanlığı yatırım programında da olan 10. Kalkınma Planı’nda; ‘Mersin’de bir ana konteyner limanı’ ibaresi ile yer alan ama bizim de kafamızı karıştıran 11. Kalkınma Planı’nda ‘Doğu Akdeniz’de bir ana konteyner limanı’ olarak o ibare değiştirilerek hala gündemde bekletilen bir projeksiyon var, bir proje var. 12.8 milyon TEU, mevcut liman 2.6 milyon TEU. Aradaki kapasite farkını siz daha iyi anlayacaksınız” dedi.

 

“BU TOPLANTININ KENTİME ÇOK BÜYÜK FAYDA GETİRECEĞİNİ UMUT EDİYORUM”

 

Gerçekleştirilen buluşmanın Mersin’e büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Başkan Seçer, “Partimizin çok önemli lojistik bir projesi var; Merkez Türkiye Projesi. Muazzam bir entegrasyon alanı. Yeni konseptte Çin’in ‘Deniz İpek Yolu’ konseptini düşünürseniz buranın ne kadar önemli olduğunu sanıyorum hep beraber daha iyi anlayacağız. Ben, bizlerin genel iktidarında, merkezi hükümetin Mersinime daha yüzünü dönerek bakmasını umut ederim, dilerim, isterim. Bunu sizden doğal olarak, partinizin Belediye Başkanı olarak talep etme hakkım olduğunu düşünüyorum ve sizden talep ediyorum bunu. Bu toplantının kentime çok büyük fayda getireceğini,  aynı zamanda partimin iktidarında, partimin bu sektöre bakış açısına çok önemli bir el feneri görevi göreceğini umut ediyorum. Kentime geldiğiniz için tekrar sizlere teşekkür ediyorum” dedi. (Haber Merkezi)