“Kent merkezinde yepyeni bir mahalle yükselecek" | Güney Gazetesi Mersin

“Kent merkezinde yepyeni bir mahalle yükselecek"

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, meclis toplantısında Barış Mahallesinde başlayan yerinde kentsel dönüşüme ilişkin bilgi vererek, “Kent merkezinde yepyeni bir mahalle yükselecek” dedi.

 “Kent merkezinde yepyeni bir mahalle yükselecek

Akdeniz Belediye Meclisi, ekim ayı ilk toplantısını Mustafa Gültak başkanlığında, konferans salonunda gerçekleştirdi. Mecliste üyelere, Barış Mahallesinde başlayan yerinde kentsel dönüşüm projesi ile ilgili çalışmaları yansıtan bir film izletildi.

Barış Mahallesinde başlayan dönüşüm ve mahalle sakinlerinin memnuniyetini yansıtan filmin ardından konuşan Başkan Gültak, arsa bazlı olarak hak sahipleri ile yüzde 87’yi aşan anlaşma sağlandığını, tapu devirlerinde de bir ay içinde yüzde 75’i bulacaklarını söyledi.

Her yönüyle modern bir mahallenin inşa edileceği mahallede yılbaşından sonra temel atma işinin başlayacağını belirten Gültak, “Projede 415 konut, 45 işyeri, bir cami, bir kreş bir de kültür evimiz var. Otoparkları, peyzaj alanları, spor alanları ile kent merkezinde yepyeni bir mahalle yükselecek” diye konuştu.

Gültak, Turgut Reis Mahallesini kapsayan kentsel dönüşüm projesinin de sürdüğünü kaydederek, 2022 yılı içinde sürecin netleşeceğini ifade etti.

“Akdeniz Mersin’in kalbi diyoruz ama şehrimiz yıllardır değişmemişti, fakat artık değişmeye başladı” diyen Gültak, destek veren tüm kurumlara teşekkür etti. Gültak; “Uzun uğraşlarla 1 yılda bu noktaya geldik. Tabi kolay değil bu işleri yapabilmek. Barış Mahallesini birkaç kez ziyaret ettim, vatandaşların memnuniyeti çok. Bu da bizleri sevindiriyor. Akdeniz’e hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

 

KARADUVAR BALIK FESTİVALİNE DAVET

 

Akdeniz Belediyesi tarafından ilki 2019 yılında düzenlenen Karaduvar Balık Festivalinin, bu yıl 9-10 Ekim 2021 tarihlerinde ikincisini düzenleyeceklerini dile getiren Gültak, “İlk festivalimize çok büyük rağbet olmuştu. Pandemi nedeniyle geçen yıl festivalimizi yapamadık. Tüm meclis üyelerimizi, grup sözcülerimizi ve bütün vatandaşlarımızı, bu hafta sonu düzenleyeceğimiz Karaduvar Balık Festivaline davet ediyorum” dedi. (Haber Merkezi)