Kulüp başkanı belediyeyi eleştirdi, kulübü yardım listesinden çıkarıldı

1925 Akdenizspor Kulübü Başkanı Yakup Altınışık, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ı eleştirdiği için kulübünün belediyenin yardım listesinden çıkarıldığını iddia etti. Altınışık, belediye başkanını “Bir Ak Partili olarak sadece eleştiri yaptım diye amatör spor kulübünde faaliyet gösteren onlarca gencimizin, çocuğumuzun yardımını kesecek kadar düşmanca tutum sergilemek demokrasiye de, belediyeler yasasına da aykırıdır. Kendi partilisine bunu yapan, bir başkasına neler yapmaz” sözleriyle eleştirdi.

Kulüp başkanı belediyeyi eleştirdi, kulübü yardım listesinden çıkarıldı

ABİDİN YAĞMUR

 

Adalet ve Kalkınma Partisi Akdeniz İlçe Örgütünde çeşitli görevlerde bulunan Yakup Altınışık, 2019 yerel seçimlerinde Akdeniz Belediye Başkanı seçilen AKP’li Mustafa Gültak’ın bazı uygulamalarını sosyal medyadan eleştiriyordu. 1925 Akdenizspor Kulübü’nün başkanlığını da sürdüren Altınışık, bu eleştiriler ve parti içi tartışmalar nedeniyle kulübünün cezalandırıldığını iddia etti.

Altınışık, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın, belediye bütçesinden spor kulüplerine yapılan ayni ve nakdi yardımlarla ilgili listeden 1925 Akdenizspor Kulübü’nü çıkardığını, neden çıkarıldığının ise açıklanmadığını ileri sürdü.

 

“KULÜP AKDENİZ İLÇESİNDE VE HALEN FAAL”

 

Kulübün Akdeniz ilçesinde faaliyet gösterdiğine, halen faal olduğuna dair bakanlık kayıtlarını paylaşan Altınışık, “Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna bir yazı yazarak kulübümüzün adının Akdeniz Belediyesine bildirip bildirilmediğini sorduk. Federasyondan bize verilen resmi yanıtta, Temmuz ayında kulübümüzün adının Akdeniz Belediyesine bildirildiği söylendi. Yani Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna ‘Biz kulüplere yardım edeceğiz’ diyerek liste istiyorlar. Federasyon da listeyi veriyor. Listede bizim külümüzde var ama başkan ben olduğum için belediye kulübümüzü yardım listesinden çıkarmış” dedi.

 

“KORKU İMPARATORLUĞU NEDENİYLE KİMSE TEPKİ GÖSTEREMİYOR”

 

Belediyelerin amatör spor kulüplerine yapacağı yardımların yasalarla belirlendiğine dikkat çeken Altınışık, “Maalesef Akdeniz belediye başkanı Mustafa Gültak artık hizmet üretme çabası yerine kişilerle uğraşma moduna girmiştir, makamın gücünü kullanarak kişisel hesaplaşma içine girmiştir. Yıllık bir defaya mahsus yapılan 5 bin liralık yardım programından bizim külümüzü dışarda bırakmak açıkça ayrımcılık ve ötekileştirmedir. Bizim derdimiz kesinlikle üç beş bin TL'lik destek değildir. Bir Ak Parti'li olarak sadece eleştiri yaptım diye amatör spor kulübünde faaliyet gösteren onlarca gencimizin, çocuğumuzun yardımını kesecek kadar düşmanca tutum sergilemek demokrasiye de, belediyeler yasasına da aykırıdır. Kendi partilisi olarak bana bunu yapan, bir başkasına neler yapmaz. Mersin'deki bütün STK'lar bu duruma içten içe tepkilidir.  Ama maalesef Gültak’ın yarattığı korku imparatorluğu nedeni ile kimse açıktan tepkisini göstermiyor. Dolayısıyla bu tutumla Mustafa Gültak Ak Parti'ye de zarar vermektedir” ifadelerini kullandı.

 

“AİDAT VE KAYIT ÜCRETİ ALMADAN FAALİYETLERİMİZE DEVAM EDİYORUZ”

 

2018 yılında o dönem Kalkınma Bakanı olan, şimdilerde Hazine ve Maliye Bakanı olan Lütfi Elvan’ın “Dezavantajlı bölge olan Akdeniz ilçesi için sivil inisiyatif alıp gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutun” söyleminden yola çıkarak kulübü kurduklarını söyleyen Altınışık, “Altyapılarımıza alımları tamamen ücretsiz yapmaktayız. Sayın Bakanımız Lütfi Elvan Beyefendi’ye destekleri için daima minnettarız. Akdeniz belediye başkanı Mustafa Gültak'ı eşitlik ilkesinden ayrılmamaya davet ediyoruz. Sergilediği tutum gerçekten hoş değil” dedi.

Konuyla ilgili görüşünü sorduğumuz Akdeniz Belediyesi ise, belediyenin ilçe sınırları içindeki amatör kulüplerden hangilerine yardım yapacağının belediye başkanının takdirinde olduğunu bildirdi.