Birbirinden güçlü sesler sahnede hünerlerini sergiledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sanat kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Halk Oyunları ile Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Toplulukları için sınav düzenleyen Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, bu kez de Türk Halk Müziği Topluluğu’na solist sanatçı alım sınavı gerçekleştirdi.

Birbirinden güçlü sesler sahnede hünerlerini sergiledi


Türk Halk Müziği’nin sevilen isimlerinden Hüseyin Turan ve Kanun Sanatçısı Ahmet Baran gibi isimlerin yer aldığı jüri karşısında yeteneklerini sergileyen adaylar, hazırladıkları parçaları seslendirirken, nota bilgileri de ölçüldü.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanat kadrosunu güçlendirmek için yeni alımlar yapmaya devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde hizmet veren Halk Oyunları Ekibi’ne yeni oyuncu alımı, Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Topluluklarına da enstrüman sanatçısı alım sınavını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, bu kez de Türk Halk Müziği Topluluğu için solist sanatçı alım sınavı yaptı.

 

JÜRİ KOLTUĞUNDA BİRBİRİNDEN DEĞERLİ İSİMLER OTURDU

 

Nevit Kodallı Salonu’nda gerçekleştirilen sınavın jüri koltuğunda Türk Halk Müziği Sanatçısı Hüseyin Turan, Çukurova Senfoni Orkestrası Orkestra Şefi Eray İnal, Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Kanun Sanatçısı Ahmet Baran, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkan Vekili Serdal Gökayaz, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar Şef Vekili İlker Bozkurt yer aldı. Gözlemci üye olarak ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ve Sanat Şube Müdürlüğü Koordinatörü Zehra Alev Tol yer aldı.

 

ADAYLAR ÖNCE PARÇALARINI SESLENDİRDİ, ARDINDAN NOTA BİLGİLERİNE BAKILDI

 

Birbirinden değerli jüri üyelerinin yer aldığı sınavda güçlü sesler yarıştı. Jüri karşısına geçen adaylar ilk olarak hazırladıkları parçaları seslendirdi. Ardından jüri tarafından adayların nota bilgisi ölçüldü. Sınavlar ilerleyen günlerde de sürecek. Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi, 1, 2 ve 3 Kasım’da Kent Orkestrası için sanatçı alım sınavı düzenleyecek.

 

HÜSEYİN TURAN: “ÇOK GÜZEL SESLER VAR”

Türk Halk Müziği’nin sevilen isimlerinden Hüseyin Turan, adayların performanslarına ve nota bilgilerine baktıklarını ifade ederek, “Bugün ikinci günümüz. Yine aynı hızla ve tempo ile gidiyoruz. Bugün de solist adaylarımızı değerlendirmeye çalışıyoruz ve aralarında çok güzel sesler var. Onu da gördük hakikaten, umutlandık. Şimdi bugün hem performansına bakıyoruz, aynı zamanda nota bilgisi var mı, bunlara dikkat ediyoruz. Aynı zamanda hangi yöreyi söylüyorsa o yörede birtakım tavırlar var, onlara hâkimiyeti var mı ona bakıyoruz. En iyisini almaya çalışacağız” dedi. 

 

ÖZDÜLGER: “1, 2 VE 3 KASIM’DA KENT ORKESTRASI SINAVIMIZ OLACAK”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Bengi İspir Özdülger ise açmış oldukları sınavın ikinci etabını tamamladıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Son etabımız 1, 2 ve 3 Kasım’da Kent Orkestrası sınavımız olacak. Bugün Türk Halk Müziği solist sınavımızı yaptık. Dün de enstrüman sınavlarımız olmuştu. Son derece güzel bir sınav gerçekleştirdik. Değerli jüri üyelerimizle de değerlendirmemizi bitirdik. Ama tabi yine sınavlar açacağız. Diğer enstrümanlar için, halk oyunları için tekrar bir sınav gerçekleştireceğiz ileriki tarihlerde. Adaylardan beklentimiz tabi ki kendi sanatlarını en iyi şekilde ifade edebilmeleri. Aynı zamanda bir sanatçı olarak da bizim Mersin Büyükşehir Belediyemizin kurum kimliğiyle örtüşen sanatçılarla bir arada olmak istiyoruz. Hepsi birbirinden değerliydi adaylarımızın. Hepsi gerçekten yüreğimize dokundu. Güzel bir sınav oldu. Jüri üyelerimizle birlikte çok ahenkli çalıştık. Sonuçlardan memnunuz. Kent Orkestrası sınavımızda da yeni jüri üyelerimizle beraber değerlendirme yapacağız.” (Haber Merkezi)