“Adım adım kapanmaya doğru gidiliyor”

Eğitim- Sen Şube Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, Mersin’de toplam 119 sınıfın Covid-19 nedeniyle kapandığını iddia etti.

“Adım adım kapanmaya doğru gidiliyor”

MAYSA DERYAYEVA

Eylül ayında okulların açılmasıyla 0 – 17 yaş arasındaki vaka sayılarında artış yaşandığını ifade eden Sümbül, “Mersin’de 119 sınıf kapandı. 119 sınıfın kapalı olması toplamda 10 bine yakın öğrencinin uzaktan eğitim yapmak zorunda kalması demektir. Millî Eğitim Bakanlığı, “Uzaktan eğitim yapan öğrencilerin tableti, interneti, bilgisayarı var mı?” diye sormuyor ve bu ihtiyaçları gidermiyor. Algıyla bu işleri yönetmeye çalışıyorlar. Uzaktan eğitim eğitimde eşitsizliği daha çok artıyor. Bu nedenle koşullara uygun olarak yüz yüze eğitim bizim olmazsa olmazımız” diye konuştu.

 

“KÖY OKULLARININ BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KAPALI”

 

Dersliklerin seyreltilmesi, ders saatlerinin azaltılması gerektiğine dikkat çeken Sümbül, “İkili eğitimin yapıldığı bir sistem şu anki pandemi koşullarında sürdürebilinir bir sistem değil. Köy okullarının büyük çoğunluğu kapalı ve pandemide en rahat eğitim yapılabilenecek yerler köy okulları. İmam Hatiplerin sayıları artırılıyor oysa normal ortaokulların, liselerde okullaşma oranı çok düşük ve sınıflar mevcudundan kalabalık. Öğrencilerin ve velilerin talebi doğrultusunda öğrencilerin hangi okullara gitmek istiyorlarsa o okulların okullaşması artırılmalı ki sınıf mevcutları dengeli hale gelebilsin” dedi.

 

“KOŞULLARIN UYGUN OLMAMASI BULAŞI ARTIRIYOR”

 

Sümbül, Mersin’de sınıf mevcutlarının üstünde olduğunu belirterek, “Pozitif çıkan ve bulaşı olan kişilerin artması, sınıfların kalabalık olması, ders sürelerinin uzun olması, havalandırmanın aktif olmaması nedeniyle sınıflar bu bulaşıyı yaygınlaştırmada önemli bir etkendir. Kantinlerin, tuvaletlerin, okul bahçelerinin pandemi koşullarına uygun olmaması ve öğrencilerin bu alana birlikte çıkıyor olması bulaşı artırıyor. Mersin’de şu anda sınıf mevcutlar 40 ve 45 arasında oysa Sağlık Bakanlığının kendisi tarafından ortaya koyduğu genelge, Pandemi Bilim Kurulunun ortaya koyduğu sosyal mesafe ve buna benzer kriterlerin şu anda sınıflarda sağlanması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

 

“ZORLAMAYLA BU İŞLER OLMAZ”

 

Milli Eğitim Bakanı okul müdürlerine, “Rakamları paylaşmayın, basına açıklama yapmayın ve PCR testi yapmayan öğretmenleri sınıfa almayın” diye bir mesaj gönderdiğini iddia eden Sümbül, “Zorlamayla bu işler olmaz. Biz aşılanmadan yanayız. Aşı olmayanların PCR Testi yapması yanındayız ama zorla aşılama, zorla PCR testi gibi uygulamada ne insan haklarına ne vücut bütünlüğüne uygun değil.  Adım adım okulların kapatılmasına doğru gidiliyor. Okulların kapatılmasına karşıyız ve okulların açık kalması gerekiyor ama öğretmenlerin, öğrencilerin sağlıklarını riske atarak bu sürecin sürdürebilirliği yok. Bir an önce önlemlerin ve tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi.