İlyas Yılgör Fotoğraf Yarışması’nda ilk 2 İspanya ve Vietnam’dan

Mersin Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Yılgör Ailesi tarafından organize edilen ‘İlyas Yılgör 2021 Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu.

İlyas Yılgör Fotoğraf Yarışması’nda  ilk 2 İspanya ve Vietnam’dan


NİHAT ALTUNTAŞ

 

68 ülkeden 848 sanatçının 3050 adet eserini inceleyen Seçici kurul, yarışmanın birincisi olarak İspanya’dan katılan Luis Maria Varino’nun eserini belirlerken ikinci olarak Vietnam’dan katılan Dank Long Hang’ın eserini seçti. Seçici Kurul üçüncülük ödülünün ise Denizli’den Muhammet Doğan Temur’a verilmesini kararlaştırdı. Kurul, Bahri Dibekoğlu ile Ayşe Serap Deniz’i ise mansiyonla ödüllendirdi.

Mersin Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Yılgör Ailesi tarafından organize edilen ‘İlyas Yılgör 2021 Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni önceki akşam Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.

Ödül törenine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, Mersin Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Önder Türkmen ve Yılgör ailesi bireyleri katıldı.

Başkan Seçer, Mersin’e değer katan isimlerden olan İlyas Yılgör adına düzenlenen yarışmanın çok önemli olduğunu belirterek, “Sanatın her alanında yapılan her çalışma bana göre önemlidir. Bu tip organizasyonlar, yarışmalar, etkinlikler aslında o alana değer katmak, farkındalık yaratmak, bir anlamda da sanatı ve sanatçıyı daha ileriye taşıma amacını güdüyor” dedi. 

Mersin’e dokunan, iz bırakan insanları ve çalışmalarını önemsediklerini dile getiren Seçer, bu amaçla oluşturulan Mersin’e Değer Katanlar (MEDEKA) hakkında da bilgiler verdi.

MEDEKA’yı “Bir projenin ötesinde bir anlayış” olarak nitelendiren Başkan Seçer, Mersin’in bir geçmişi olduğunu ve kentte her alanda emek veren insanlar olduğunu vurguladı.

 

“BİZ MERSİN’E DEĞER KATMAK İSTİYORUZ”

 

İlyas Yılgör Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nı bundan sonraki süreçlerde daha zengin hale getireceklerini ifade eden Seçer, “Biz Mersin’e değer katmak istiyoruz. Bugüne kadar katan insanları, dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun bulup bu özelliklerini halen Mersin’e yansıtmalarını istiyoruz. Çok önemli çalışmalar yapılacağını düşünüyorum. Kendi hayatının sınırları dışında da ‘Kente ne yapabilirim?’ diye çaba gösteren onlarca, binlerce gönüllü insan var. Gönüllü değer var. Umut ediyorum hep beraber Mersin’i çok değerli noktalara getireceğiz. Yarışmada dereceye giren ya da girmeyen bütün sanatçılara da emeklerinden, gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi. 

 

“DAHA DA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

 

Mersin Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Önder Türkmen, “Mesleğimizi daha ileri noktalara ulaştırmak için bu yarışmayı her yıl düzenlemek üzere burada bulunuyoruz. İnşallah bundan sonraki yıllarda da sizlerin desteği ile hep beraber bugünleri daha ileriye taşıyacağız” diye konuştu.

 

“İLYAS YILGÖR MESLEĞİNE VE KENTE KATKILAR SUNDU”

 

ESOB Başkanı Talat Dinçer, İlyas Yılgör’ün meslek kuruluşlarının kurulmasına öncülük ettiğini belirterek, “Bir kentte yaşayıp da iz bırakmak ve geleceğe eser bırakmak herhalde yaptığımız çalışmaların içerisinde en keyifli olanı diye düşünüyorum. Dolayısıyla bu yönüyle de baktığımızda İlyas Yılgör, hem mesleğine özen göstermiş hem mesleği bir seviyeye çıkarmış hem mesleğinde ahlakı ön plana çıkarmış ve her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin içinde yer almış. Böyle bir insanın anısına fotoğraf yarışması yapmak bence bu memlekette yapılacak en güzel şeylerden bir tanesi” ifadelerine yer verdi. 

 

“BU ETKİNLİK MERSİN’E ÖRNEK OLMALI”

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ise “Evlerinizde eski fotoğraflarınızı karıştırın; annelerinizden, babalarınızdan kalma. ‘Foto İlyas’ yazıyorsa demek ki çok değerli fotoğraflara sahipsiniz demektir. Ben evlatlarını kutluyorum. İlyas Amca’nın adının bütün dünyaya yayılması ve sonsuza kadar sürmesi adına böyle bir etkinlik başlattılar. Mersin’e örnek olması gereken bir etkinliktir” dedi.

Yarışmanın birincisi olan İspanyol sanatçı ile ikincisi olan Vietnamlı sanatçı pandemi koşulları nedeniyle ödül törenine katılamadı. Yarışmada üçüncü olan Muhammet Doğan Temur’a plaket ve ödülünü Başkan Vahap Seçer sundu.