Öğretmenden al haberi

Eğitim-Sen’in sahada yaptığı araştırmalara göre eğitimde sorunlar bitmiyor, aksine kaos giderek derinleşiyor.

Öğretmenden al haberi

ABİDİN YAĞMUR

 

Eğitim-Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Sinan Muşlu, “Türkiye’de birçok alanda yaşanan soruna çözüm üretilemediği gibi milli eğitim alanında da sorunlara henüz bir çözüm üretilmiş değil. Aksine derinleşen bir kaos söz konusu” dedi. KESK heyetiyle birlikte illerde incelemelerde bulunan Muşlu, sahada edindikleri ilk izlenimleri ve topladıkları ilk verileri kamuoyuyla paylaştı.  Muşlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

 

EN AZ 50 BİN ÖĞRENCİ EVDE, UZAKTAN EĞİTİME GEÇMEK ZORUNDA KALDI

 

“20-24 eylül arasında 1736 sınıf kapatılmıştır. 14 günlük karantinaya alınmıştır. Bunlar 33 ilden gelen verilerdir Tüm Türkiye’yi hesapladığımızda rakamın daha yüksek olduğunu tahmin ediyoruz. En az 50 bin öğrenci bugün evlerindedir, uzaktan eğitime geçmek zorunda kalmıştır.”

 

 TÜRKİYE’DE 773 RESMİ YURT VAR, BU YURTLAR 8 MİLYON ÖĞRENCİYE YETMİYOR

 

“AKP iktidara geldiğinde, 2022 yılında 1 milyondan biraz fazla öğrenci vardı. Bugün 8 milyonun üzerinde öğrenci var. Her ile üniversite yapacağız dediler ama her ilde öğrenci yurdu yapmadılar. Türkiye genelinde 773 resmi yurt var, bu yurtlar 8 milyon öğrenciye yetmiyor.”

 

“VAKIFLARA AİT ÖZEL YURT SAYISI 18 YILDA 2000’DEN 4500’E ÇIKTI”

 

“2002’de vakıf, dernek gibi kuruluşlara ait yurt sayısı 2 bin civarındaydı. Bugün vakıf, dernek gibi kuruluşlara ait yurt sayısı 4500’ü buldu. Yani devlet yurtlarının onlarca kat üzerinde vakıf yurdu var. Üniversite öğrencilerimiz devlet yurtlarında yer bulamadığı için vakıfların yurtlarına gitmek zorunda kalmaktadır.”