“Atıl halde bırakılan hastaneleri yurt yapın”

Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Sinan Muşlu, Mersin’de kullanılmayan, atıl durumda olan ‘Eski Tıp Fakültesi hastanesi, eski Devlet Hastanesi ve eski adliye binasının’ öğrenciler için yurt haline getirilmesi çağrısında bulundu. Muşlu, “Bu şehrin 20 kilometre dışında Şehir Hastaneleri yaptınız, şehirlerin içerisindeki hastaneler boş duruyor, atıl durumunda. Eski hastane binaları yurda çevrilmeye en elverişli binalardır. Şehir hastanelerin yapıldığı tüm illerde boşaltılan eski hastane binaları hızla yurda çevrilebilir” dedi.

“Atıl halde bırakılan hastaneleri yurt yapın”

ZELİHA ÖZİPEK

 

Üniversitelerde yüz yüze eğitim artık başlamasına rağmen öğrencilerin barınma problemi hala giderilmiş değil. Birçok şehirde artan kira fiyatları ve özel yurtlardaki fahiş fiyatlar öğrencilerin kalacak yer sorununu daha da derinleştiriyor.

Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Sinan Muşlu ise Eğitim-Sen Mersin Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında mevcut problemin giderilebilmesi için önerilerde bulundu.

Şehir Hastanesi yapılan her ilde kullanılmayan eski hastanelerin yurt olarak öğrenciler için açılması tavsiyesinde bulunan Muşlu, “Yurt sorunu hem Türkiye genelinde hem de Mersin genelinde ciddi bir sorun. İhtiyacın çok altında resmi devlet yurtları var. Ama ağırlıklı olarak çeşitli ve derneklere ait özel yurtlar var. Tabi bu özel yurtlara doğru bir yönlendirme durumu söz konusu. Doğal olarak devlet yurtlarında yer bulamayan öğrencilerin yurt arayışları dönüp dolaşıp vakıf ve derneklere ait yurtlarla sonuçlanıyor. Kiraya çıkmak istense bile maalesef kira fiyatlarında bir denetim söz konusu değil. Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlayacağı ilan edildiği andan itibaren neredeyse yüzde yüze varan bir artış söz konusu. Mersin’de boş kamu binası yok mu? Var. Örneğin eski Tıp Fakültesi gözümüzün önünde, eski Devlet Hastanesi gözümüzün önünde, eski Adli Binaları gözümüzün önünde. Bu şehrin 20 kilometre dışında Şehir Hastaneleri yaptınız, şehirlerin içerisindeki hastaneler boş duruyor, atıl durumunda. Niyet yurt yapmıyorsunuz? İktidarın elinde, bir kararla açıklaması yeterlidir. İl Özel İdareler elinde hemen hızla bu binalar yurda çevrilebilir. Eski hastane binaları yurda çevrilmeye en elverişli binalardır. Şehir hastanelerin yapıldığı tüm illerde boşaltılan eski hastane binaları hızla yurda çevrilebilir. Bu çok acil bir çözümdür. Ayrıca farklı kamu binaları hızla tadilattan geçirilerek yurda elverişli hale getirilebilir” dedi.

 

“YEREL YÖNETİMLER ROLLERİNİ OYNAMALI”

 

Muşlu, “Tabi bu noktada yerel yönetimler de kendi üzerlerine düşen rolü oynayabilmelidir. Elbette iktidarın yaklaşımlarından kaynaklı çeşitli sıkıntılar vardır. Ancak yerel yönetimler bir irade açığa çıkartıp yurda dönüştürülebilecek uygun binaları kiralayarak öğrencilerin rahatlıkla barınabileceği yurtlara dönüştürebilir. Bunlar yapılırsa kira fiyatlarının da hızla düşebileceğini tahmin etmek mümkündür” diye konuştu.