Kiralık evlerin fiyatları dudak uçuklattı

Mersin Üniversitesinde eğitim alan öğrencilerin kiralık ev arayışları devam ederken ev kiralarında artış yaşanıyor. Tavan yapan kira fiyatlarında 2+1 daireler 2 bin 500 ila 3 bin liradan başlarken, orta seviyede 3+1 daireler ise 3 bin ila 4 bin lira arasında.

Kiralık evlerin fiyatları dudak uçuklattı

ZELİHA ÖZİPEK

 

Mersin, Türkiye’de ev kiralarında en fazla artış yaşanan iller arasında yüzde 59,2 ile birinci sıraya oturdu. Birkaç ay öncesine kadar 1500 lira olan kiralık dairelerin fiyatı bir anda 3 bin liraya kadar çıktı.

 

KİRALIK EVLERİN FİYATLARI UÇUYOR

 

Mersin Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin okulların açılmasıyla kente gelmesiyle birlikte kiralarda hızlı bir artış yaşandı.

Kiralık ev sitelerinden derlediğimiz bilgilere göre Mersin Üniversitesinin Çiftlikköy kampüsüne yakın olan 1+1 kiralık eşyasız evlerin fiyatları 1600 TL’den başlıyor.

1+1 eşyalı kiralık evlerin fiyatı ise 1650 TL + 1600 depozit ücreti, bazı 1+1 eşyalı kiralık evlerin fiyatları ise 1500 TL+ 1500 TL depozit+150 TL aidat şeklinde.

Kampüse uzaktan olan mahallerde 2+1 eşyasız kiralık evlerin fiyatı 2500 TL +70 TL aidat, 1+1 eşyalı evlerin fiyatı ise 1600 TL +35 Tl aidat.

Kiralık evlerin fiyatlarında yaşanan artış hakkında konuşan Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, “Bugün yavrularımız il dışından buraya okumaya geliyorlar. Biz onlara burada barınacakları zeminler ayarlamak zorundayız; onların yaşamlarını zorlaştırmamalıyız. Düne kadar bin-bin 500 lira olan kiralık 1+1, 1+2 daireler, bugün talebin artmasıyla beraber 2 bin-2 bin 500-3 bin liraya kadar ulaştı. Ev sahiplerimizin empati kurmaları lazım; kendisinin çocuğu farklı bir ilde eğitim görse acaba oradaki 3-4 bin lira kiraya kendisi razı olacak mı?” şeklinde konuştu.

 

“BAZI EV SAHİPLERİ FIRSATÇILIK YAPIYOR”

 

Canpolat, çoğunluk olmasa da bazı ev sahiplerinin artan kira fiyatları karşısında fırsatçılık yolunu seçerek, uygun fiyatla oturan kiracılarına dairelerini boşalttırarak, yeni kiracılara yüksek fiyattan kiraladıklarına dikkat çekti. Canpolat, “Bazı ev sahiplerimiz de ne yazık ki fırsatçılık yaparak mevcut kiracılarını çıkartarak, yeni kiracılara aynı daireyi iki katı fiyatla vermeye çalışıyorlar. Bu etik ve doğru bir davranış değil. Ev sahiplerimizi bunu yapmamaları konusunda uyarıyoruz” dedi.