“Yüz yüze eğitim için tüm tedbirler alınmalı”

Bugün kapılarını açan okullarda yeterli tedbirlerin alınmadığına dikkat çeken Eğitim- Sen Mersin Şube Sekreteri Semih Gündoğdu, “Okullara gerekli ödeneğin gönderilmemesi nedeniyle eğitimin bütün yükü öğrenci velilerinin üzerine yıkılmış, kayıt parası başta olmak üzere, velilerden sıvı sabundan, deterjana kadar çeşitli adlar altında para toplanmaya başlanmıştır” dedi.

“Yüz yüze eğitim için tüm tedbirler alınmalı”

MAYSA DERYAYEVA

Pandemi nedeniyle iki yıla yakın kapalı olan okullarda bugün itibariyle yüz yüze eğitime başlandı. Eğitim-Sen Mersin Şubesi yeni eğitim öğretim yılıyla ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

 “Eğitim öğretim yılı Kovid-19 salgınının gölgesinde açılırken, okulların salgın koşullarına karşı hazır olduğunu söylemek mümkün değildir” diyen Eğitim- Sen Mersin Şube Sekreteri Semih Gündoğdu, okulların önemli bir bölümünün salgın koşullarına uygun hale getirilmediğine, gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığına dikkat çekti.

 

“TEMİZLİĞİ SAĞLAYACAK PERSONEL EKSİKLİĞİ VAR”

 

Okullarda temizliği sağlayacak personel eksikliği sorunu devam ettiğini vurgulayan Gündoğdu, “Uzun süredir İŞKUR personeli üzerinden sağlanan personel ihtiyacı sorununun çözülmesi için ayrılması gereken ödenekler ayrılmadığı gibi; okullarımızda sağlıklı bir ortamın düzenli bir şekilde oluşturulması için yardımcı personellerin görevlendirmeleri de hala yapılmamıştır” dedi.

 

“MEB KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMEK ZORUNDA”

 

Gündoğdu, okulların yüz yüze eğitime ne kadar hazır olduğuna ilişkin tespitlerinden bahsederek şunları söyledi:

“MEB bugüne kadar seyreltilmiş sınıf uygulamasına ilişkin olarak nasıl bir hazırlık içinde olduğunu, kaç yeni derslik yaptığını açıklamamıştır. Sınıfların havalandırılması için kış aylarını da dikkate alan bir pencere sisteminin tüm sınıflarda hayata geçirilip geçirilmediğine dair bir açıklama da söz konusu değildir. Eğitim bileşenleri yaz aylarında okullarda böyle bir çalışma olmadığını gözlemlemiştir. Bu eksikliklerin hızla giderilmesi gerekmektedir. Okullarımızın büyük bir çoğunluğunu oluşturan kalabalık okullarda, öğrenci ve öğretmen tuvaletlerinde gerekli genişletmenin ve lavabo sayılarının arttırılıp arttırılmadığının bilgisi mevcut değildir. Öğretmen odalarının en azından ikiye çıkarılması yönünde bir hazırlık da yoktur. MEB okullara kaynak göndermeli ve ivedilikle bu düzenlemeler yapılmalıdır. MEB bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek zorundadır. İmam hatip okullarının çoğunda kontenjanlar boştur. Öğrenci sayısı az olan imam hatip okulları kalabalık sınıf mevcutlarının seyreltilmesi için yeniden düzenlenmeli, ihtiyaç fazlası imam hatipler akademik okullara dönüştürülmelidir.”