“Yeterli bir tedbir yok” | Güney Gazetesi Mersin

“Yeterli bir tedbir yok”

Salgın nedeniyle 2 yıla yakın süre kapalı kalan okullarda 6 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime başlanacak. Vaka sayılarında artış yaşandığı dönemde 40 kişilik sınıflarda eğitim verileceğine dikkat çeken Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Türkiye genelinde ve Mersin’de sınıf ortalamaları yaklaşık 40 kişilik. Sadece İmam Hatip okulları bunun altında kalıyor” dedi.

“Yeterli bir tedbir yok”

MAYSA DERYAYEVA

 

Mersin’de bazı okullarda hijyen ve buna benzer hizmetleri sağlayacak personel eksikliği olduğunu iddia eden Sümbül, vaka sayılarında artış yaşandığı dönemde alınan tedbirlerin yetersiz olduğu görüşünde.

Milli Eğitim Bakanlığının 2 yıl içerisinde tekli eğitime geçilmesini planladığını fakat bu planın şu an için hayal olduğunu dikkat çeken Sümbül şunları söyledi:

“Sınıf ortalamaları Türkiye genelinde ve Mersin’de yaklaşık 40 kişi. Sadece İmam Hatip okulları bunun altında kalıyor.  Milli Eğitim Müdürlüğünün kontenjan artırımıyla Anadolu Liselerinde ve diğer okullarda sınıf mevcudundan daha çok öğrenci var. Bu doğal olarak sınıfların kalabalık olmasına neden oluyor. Bu konuda yeterli bir tedbir yok. Bazı okullarda hijyen ve benzer hizmetleri sağlayacak personel yok. Buna rağmen Milli Eğitim Bakanlığı okulları açık tutmayı düşündüklerini belirtti. Bu güzel temenni ama temenniden ötede bir şey değil.”