Çoksesli Çocuk Korosu başvuruları başladı

İçel Sanat Kulübü Şemsa Pozcu Çoksesli Çocuk Korosu başvuruların başladı. Şarkı söylemeyi seven 8-13 yaş grubundaki çocuklar 20 Ağustos- 13 Eylül tarihi arasında www.isk.org.tr adresinden başvuru yapabilecekler.

Çoksesli Çocuk Korosu başvuruları başladı

MAYSA DERYAYEVA

İçel Sanat Kulübü, şarkı söylemeyi seven 8-13 yaş grubu çocuklar için Çoksesli Çocuk Korosu projesini başladı. Çoksesli Koro çalışmalarıyla, çocukların bireysel, akademik ve sosyal gelişimlerinde doğrudan katkısı olabilecek kazanımların sağlamayı amaçladıklarını belirten İçel Sanat Kulübü Başkanı Mecit Baskın, “1989 yılından beri kültüre ve sanata Mersin’de ev sahipliği yapan kulübümüz bu kez tarihinde ilk defa bir çocuk korosu projesiyle karşınıza çıkıyoruz. Çocuk korosunu tercih etmemizin sebebi tamamen çocuklarımıza ve geleceğimize yatırımdır. Biz koro değerlerinin çocukların gelişiminde çok faydalı olduğuna inanıyoruz ve süreç içerisinde çocuklar müthiş kazanımlar elde edeceklerdir. Başvuru süresi sonunda adaylarla iki günlük “Sınava Hazırlık Kursu” olacak” dedi.

Çoksesli koro çalışmaların iki dönemden olacağını belirten baskın, “İlk dönemin Ekim ayından başlayarak, şubat ayına kadar devam edecek. İkinci dönem ise şubat ayında başlayarak, haziran ayına kadar sürecektir. Bu süreç içerisinde Rana Ünlü ve Doğa Çavdaroğlu çocuklara eğitim verecek” diye konuştu.

 

“ÇOCUK KOROSU MÜZİSYEN OLACAK İNSANLAR İÇİN ÖNEMLİ”

 

Sekiz yıldır koro şefliği yapan Rana Ünlü, “Çukurova Üniversitesi Şam bölümünü lisede okudum ve Mersin Üniversitesinde Şam bölümünde lisansı bitirdim. Çocukluğum aslında Mersin Operasının Çocuk korosunda başladı. Çocuk korosunun müzisyen olacak insanlar için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu çok iyi biliyorum. Çünkü çocuk korosuyla başlamasaydım bu işe eminim bende müzisyen olmayacaktım. Koro şefliği tecrübesine Çukurova Devlet Senfonisinin Minikler Korosunu çalıştırarak başladım. Daha sonra Mersin’de korolar çalıştırdım. Devlet Senfoni Orkestrasının Çoksesli Çocuk Korosunun şefliğini sekiz yıldır yapıyorum. Çocuklar açısından hepsi müzisyen olmuyor belki ama yaşamlarında çok büyük yollar kat ettiğini yıllar içerisinde gözlemliyoruz” dedi.

16 yaşında olan Doğa Çavdaroğlu, “Şu anda Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarında piyano eğitimi alıyorum ve 10 yıldır piyano çalıyorum. Bu koroda eşlikçi olacağım” dedi.