Festival başlıyor!

Bu yıl 11 Eylül-02 Ekim 2021 tarihleri arasında 19’uncusu düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali (Merfest) öncesi Mersin Kültür Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirildi. Merfest Yönetim Kurulu Başkanı Selma Yağcı’nın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, Festival Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal program sunumunu gerçekleştirirken gazetemizin genel yayın yönetmeni gazeteci yazar Ali Adalıoğlu da bir konuşma ile kamuoyunun festivale olan desteğini bildirdi.

Festival başlıyor!


NİHAT ALTUNTAŞ

 

Mersin Uluslararası Müzik Festivali (Merfest), Azerbaycan, Hollanda, Sırbistan, Bulgaristan ve ülkemizden katılan solist ve müzik topluluklarını 11 Eylül-02 Ekim 2021 tarihleri arasında Mersinlilerle buluşturarak perdelerini 19’uncu kez açacak.

 

Sekiz etkinlikle 22 gün sürecek festival bu yıl, Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu, Mersin Millet Bahçesi Sahil Etabı, Tarsus Baca Meydanı, Tarsus St. Paul Müzesi, Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu,  Çamlıbel Aşıklar Parkı, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Macit Özcan Spor Tesisleri’nde konserler yapılacak.

 

FARKLI ÜLKELER, ORTAK MUTLULUKLAR

 

Festival, Özbek Şef Rustam Rahmedov yönetiminde klasik müziğin yükselen yıldızı Ceyla Ganiyeva (Keman) ile perdelerini açıyor. Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşlik edeceği konser, 11 Eylül 2021 Cumartesi saat: 20.00’de Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak yer alacak. 

Programda yerini alacak diğer solist ve müzik toplulukları ise şunlar: Başarılarıyla son dönem adından sıkça söz ettiren Barbaros ve konuk solist Efruze, Ezginin Günlüğü, Hollanda Ankara Büyükelçiliği işbirliğiyle Damask Vocal Quartet, Şef Bülent Yüksel yönetiminde Deniz Kuv. Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrası ve Hüsnü Şenlendirici, operanın dünyaca ünlü sesi Bülent Bezdüz ile birlikte aynı sahnede yer alacak olan Sesim Bezdüz (Keman), Doğaç Bezdüz (Piyano), Davide Vendramin (Bandoneon), Şef Davide Damiani yönetiminde Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Bulgar piyano virtüözü Ludmil Angelov ve Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç.

10. Beste Yarışması ve 21. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği, pandemi nedeniyle gelecek yıla ertelenirken toplamda sekiz etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Merfest, Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü, olmak üzere üç dalda ödül de dağıtacak.

 

“MÜZİK İYİLEŞTİRİR”

 

Merfest Yönetim Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin Mersin’in olmazsa olmaz bir parçası olduğuna dikkat çekerek, “Parmağı dokunan herkes için bir onur ve gurur kaynağıdır” dedi. Yağcı, “Kolay değil bu festival 19 yıldır sürdürülüyor. 2007 yılında Avrupa Festivaller Birliğine kabul edildik. Avrupa Birliği bizi hala almadı ama biz festivalimiz ile oradaydık. Bu festival kentin olmazsa olmazıdır. Parmağı dokunan herkes için bir onur ve gurur kaynağıdır. Ben ve arkadaşlarım da bu festivalin gönüllü neferleriyiz. Bu festivali yalnız bu kentte değil, tüm civar kentlerde duyurmak gerekiyor. Salonu taşar hale getirecek kadar doldurmak gerekiyor. Ülke olarak büyük felaketler yaşadık. Seller, depremler ve birçok insan evinden barkından oldu. Canları acıdı ve hala acıyor. Biliyor musunuz? Müzik iyileştirir, sanat iyileştirir. Bu konuda katkıda bulunmak için bu seneki festivalimizden vazgeçmedik. Bunun için ne yaptık? Bir etkinliğin dışında bütün etkinlerimizi halka açık yaptık. Gelsinler, eğlensinler, acıları biraz belki hafifler diye bu şekilde bir karar aldık” dedi.

 

“MERFEST’İN KENTE BÜYÜK KATKILARI VAR”

 

Gazetemizin genel yayın yönetmeni, gazeteci yazar Ali Adalıoğlu Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin Mersin’e çok önemli katkıları olduğuna vurgu yaptı. Adalıoğlu, “Mersin yıllarca hep kültür, sanat ve spor kenti olarak anılmak istendi. Tüm belediye başkanları da bu konuda iddialı şeyler söylerler. Ve birçoğu da önemli yatırımlar yaparlar. Ben inanıyorum ki sanata yapılan yatırım gönülden yapılan yatırımdır. Bunu da Mersin’de şu an aramızda olmayan birçok insan gerçekleştirdi. Ben de bir gazeteci olarak o insanlarla birlikte çalışma onuru yaşadım. Bunlar kim peki? Rahmetli İrfan Solmazer’in, rahmetli Doğan Akça’nın, rahmetli Hanri Atat’ların bu Kültür Merkezi’nin tekrardan ayağa kalkmasında çok büyük emekleri var. Hanri, 2002 yılında bu festivali gündeme getirdi ve o yıldan beridir istikrarlı bir şekilde yapılmaya devam ediyor. Bu sene aslında 20’nci kez yapılması gerekiyordu ama geçen sene pandemiden dolayı yapılamadı. Bununla birlikte Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin Mersin’e çok önemli katkıları olduğuna inanıyorum. Ki öyledir de zaten. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ben de Mersinli bir gazeteci olarak elimden gelen desteği ne kadar verdiysem bana ne mutlu diyorum.” dedi.

 

19. MERFEST PROGRAMI

 

GALA KONSER

Ceyla Ganiyeva (Keman)

 Şef: Rustam Rahmedov

Konsermeister: Marina Kvlividze

MDOB Orkestrası

11 Eylül 2021 Cumartesi Saat: 20.00 / Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu (Ücretsiz)

 

BARBAROS

Konuk Sanatçı: Efruze

14 Eylül 2021 Salı Saat: 20.00 / Mersin Millet Bahçesi Sahil Etabı/Ücretsiz

 

EZGİNİN GÜNLÜĞÜ

17 Eylül 2021 Cuma saat: 20.00

Tarsus Baca Meydanı/Ücretsiz

 

DAMASK VOCAL QUARTET

Katharine Dain (Soprano), Marine Fribourg (Mezzo-soprano)

Edward Leach (Tenor) Drew Santini (Bariton)

 21 Eylül 2021 Salı saat: 20.00

Tarsus St. Paul Müzesi /Ücretsiz

 

HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ

Şef: Bülent Yüksel

Deniz Kuv. Kom. Deniz Yıldızları Caz Orkestrası

24 Eylül 2021 Cuma saat: 20.00

Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu/Ücretsiz

 

BEZDÜZLER&VENDRAMIN

Bülent Bezdüz (Tenor)

Sesim Bezdüz (Keman)

Doğaç Bezdüz (Piyano)

Davide Vendramin (Bandoneon)

28 Eylül 2021 Salı Saat: 20.00 / Çamlıbel Aşıklar Parkı/Ücretsiz

 

RHAPSODY İN BLEU TO BOLERO

Ludmil Angelov

Şef: Davide Damiani

MDOB Orkestrası

30 Eylül 2021 Perşembe saat: 20.00

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi/Ücretsiz

 

GORAN BREGOVİÇ

Wedding and Funeral Band

02 Ekim 2021 Cumartesi saat: 20.00’de

Macit Özcan Spor Tesisleri/Yenişehir