AKİB dış ticaret lisesi kuracak | Güney Gazetesi Mersin

AKİB dış ticaret lisesi kuracak

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), ihracatta ara eleman ihtiyacına çözüm bulmak için ikinci önemli adımı attı. AKİB, Mersin’in ardından Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde de bir Dış Ticaret Lisesi kuracak. Melikgazi Belediyesi ile iş birliğiyle hayata geçirilecek 24 derslikli lise lojistik ve dış ticaret ağırlıklı eğitim verecek.

AKİB dış ticaret lisesi kuracak

AKİB’in kalifiye eleman açığını kapatmak için yaptıracağı okulun ilçede kurulmasına öncülük eden Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, “Bölgede faaliyet gösteren firmalarımızın özellikle ihracata yönelik ara eleman ihtiyacı giderek artıyordu. Sektörün dış ticareti bilen eğitimli ara elemana, gençlerimizin de işe ihtiyacı var. Bu sorunu çözebilmek adına ihracatçılar olarak elimizi taşın altına koyduk ve bir dış ticaret lisesi kurmak için girişimlerde bulunduk. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş, bu talebimizi olumlu karşıladı. Melikgazi Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mustafa Palancıoğlu’nun da gayretleriyle Melikgazi ilçesinde organize sanayi bölgesine yakın bir bölümde güzel bir arsa tahsis edildi. Bu arsada en kısa zamanda okul yapımını tamamlayıp, Kayseri’mize kazandıracağız. Buradan mezun olacak gençlerimiz de ara eleman olarak organize sanayi bölgesindeki ihracatçı firmaların çok fazla ihtiyaç duyduğu dış ticaret operasyon ve pazarlama alanında iş imkanına kavuşacaklar” dedi.

AKİB Genel Sekreteri Mehmet Ali Erkan ile birlikte Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu’nu ziyaret eden Kılıçer, “Okul eğitime başladığında AKİB'den bir başkanın da yönetimde görev alması planlanıyor. Müfredata uygun görülürse sektörün ihtiyacı olan bir iki ders de eklenebilecek. Gerekli izinler alındı, bir an önce inşaata başlamak istiyoruz. Bir yılda bitirip önümüzdeki eğitim sezonunda okulun faaliyete geçmesini hedefliyoruz” diye konuştu.  (Haber Merkezi)