“Yeterli önlem alınmazsa okullar 15 gün sonra geri kapanır” | Güney Gazetesi Mersin

“Yeterli önlem alınmazsa okullar 15 gün sonra geri kapanır”

Dördüncü dalganın kapıda olduğu Türkiye’de ise Milli Eğitim Bakanlığı okulların 6 Eylül’de açılacağını duyurmuştu. Gerekli önlemler alınarak okulların bir an önce açılması gerektiğini söyleyen Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ise “Gerekli önlemler alınmazsa okullar açıldıktan 15 gün sonra tekrar kapanır” dedi.

“Yeterli önlem alınmazsa okullar 15 gün sonra geri kapanır”

ZELİHA ÖZİPEK

 

Pandemi nedeniyle bir buçuk yıldan fazla süredir yüz yüze eğitimden uzak kalan milyonlarca öğrenci okulların açılacağı 6 Eylül tarihini bekliyor.  Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ise okullar açılmadan yetkililerin gerekli önlemleri bir an önce almaları yönünde çağrıda bulunuyor.

 Antmen, “Yüz yüze eğitime yüzde yüz geçilmeli. Bunu tartışmaya bile gerek yok. Ama nasıl geçilmeli? Okullarda ne önlemler alınıyor? Okulların öğrenci sayıları ayarlanıyor mu? Personel eksikliği gideriliyor mu? Öğretmen açıkları gideriliyor mu? Temizlik konusunda yeterli önlemler alınıyor mu? Eğitim çalışanları yeterince aşılanıyor mu? Bu denetleniyor mu? 15 yaş altı çocuklar ve hatta kronik hastalığı olan 12 yaş altı çocukların aşılanması ne durumda? Bunların hepsi Milli Eğitim açısından çok belirleyici durumda. Bu önlemlerin hiçbirini almazsanız ve okulları açarsanız 15 gün sonra geri kapatmak zorunda kalırsınız. O anlamda asla ve asla okullar açılmasın diye bir önerimiz yok. Tam aksi mutlaka okullar açılsın ama bütün önlemler alınarak açılsın” dedi.