“OKULLARIN BÜTÇESİ ARTTIRILSIN” | Güney Gazetesi Mersin

“OKULLARIN BÜTÇESİ ARTTIRILSIN”

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, 6 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecinde okul bütçelerinin arttırılması yönünde çağrıda bulunan Sümbül, Mersin’deki okulların havalandırma sistemlerinin pandemi koşullarına uygun olmadığını belirtti.

“OKULLARIN BÜTÇESİ ARTTIRILSIN”

ZELİHA ÖZİPEK

 

Sümbül, “Vaka haritasına baktığımızda Mersin’in merkezi kıpkırmızı gözüküyor. Önlemler alınarak yüz yüze eğitim baştan beri savunduğumuz ve sürekliliğini de sağlamak gerektiğini düşündüğümüz bir faaliyet. Çünkü eğitimde fırsat eşitliği zaten yoktu pandemiyle birlikte bu makas daha da açılmıştı. Bunun gidermenin yolu da yüz yüze eğitimle devam etmek. Milli Eğitim Bakanı değişikliğinden sonra yeni bakanımız yazıyla Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerekli önlemleri almaları yönünde uyarısında bulundu ama şu problemler devam ediyor: Sınıfların yeteri kadar seyreltilip buna uygun da öğretmen atamasının yapılması son derece önemli. Sendikacı arkadaşlarımızın göreve geri iadesiyle deneyimli öğretmenlerden faydalanılması gerekiyor. Mersin’in önemli problemlerinden bir tanesi havalandırma. Okulların havalandırma koşullarının pandemiye göre düzenlenmesi son derece önemli. En önemli faktörlerden öğrencilerimizin liselerden başlayarak aşılanması gerekiyor. Aşı yapmayanlarında mutlaka belli aralıklarda ücretsiz testler yapılarak eğitim öğretim sistemine o şekilde dahil edilmeleri gerekiyor. Her okulda bir sağlıkçının bulundurulması gerekiyor. Okulların hijyen koşulları, malzemeleri açısında bütçenin arttırılması gerekiyor.  

 

MEÜ’DEN “YÜZ YÜZE EĞİTİM İSTİYOR MUSUN?” ANKETİ

 

Mersin Üniversitesi (MEÜ) 2021-2022 Güz döneminde yüz yüze eğitime geçmeyi planlıyor. Konuyla ilgili anket düzenleyen MEÜ, öğrencilere aşı olup olmadıklarını, aşı olmadıysalar aşı olmayı düşünüyorlar mı? 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılında eğitimin yüz yüze isteyip istemedikleri sordu.