Seçer, metro için borçlanma yetkisini aldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin metrosu projesinin yapım işinde kullanılmak üzere 900 milyon liraya kadar borçlanma yetkisini belediye meclisinden aldı. Borçlanma, hazine garantili bono ihracı şeklinde olacak. Başkan Seçer, “Metronun ihalesini tamamlamak üzereyiz. Şu anda finansmanını arıyoruz. Yani Yüzmüşüz, yüzmüşüz kuyruğuna gelmişiz. Ya bu iş sekteye uğrayacak ya “bismillah” diyeceğiz kazmayı vuracağız. Mersin halkı bizden bu müjdeyi bekliyor” dedi.

Seçer, metro için borçlanma yetkisini aldı

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantı döneminin ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer yönetiminde yapıldı.

Toplantının en önemli gündem maddesi, metro projesiyle ilgili borçlanma yetkisi talebiyle ilgili maddeydi.

Madde üzerine söz alan Başkan Vahap Seçer, metro projesinin ihale serüvenini ve neden borçlanma yetkisi istediğini şöyle özetledi:

“Daha önce 18.8 km, 15 istasyondan oluşan bir hat olarak projelendirilmiş.  Mezitli-Serbest Bölge arası planlanmış. Ulaştırma Bakanlığı da şubat 2019’da onaylamış. 5 Eylül 2019’da da Cumhurbaşkanlığı onayladı.

Başlangıç ve bitim noktalarının bazı bölümlerini, maliyeti düşürmek için kısalttık ve kalan kısımla ihaleye çıkalım dedik. Mezitli Belediyesinin eski binası önünden başlattık, eski otogarda bitirdik.

Bu doğu-batı aksında bir proje. Mersin kuzeye doğru büyüyor. Oralara da bir raylı sistem çalışalım. Eski otogar, yeni otogar, arada Şehir Hastanesi de var. Yeni bir güzergah çalıştık burada. Döndük, Üniversite Hastanesi, üniversite istikametinde, fuar hattında 34. Caddede yeni bir hat oluşturduk. Bunlar yaklaşık 18 km’lik çalışma. Üniversite hattı 8,9 km, Şehir Hastanesi hattı 12,1 km. Yani her birini üst üste topladığınızda tramvay, hemzemin raylı ve metro sistemleri 34,4 km. Ve ilk etap ihalesini yapıyoruz.  İkinci ve üçüncü etap için proje ihalesine çıktık.

13,4 km uzunluğunda 15 istasyonlu, Mezitli-Eski otogar arası hafif raylı sistem ihalesi için 11 firma yeterlilik aldı. 28 Nisan 2021’de ihale yapıldı. 3 teklif geldi. Şu anda komisyonda bekliyor.

İhalemiz şu şekildeydi. Finansmanı bul gel. Ya da bulduğun finansman idarenin hoşuna gitmezse idare finansman bulma hakkına sahip. En düşük teklifi veren firma finansman arayışına girdi, bulduğu finansman bize pahalı geldi. Dedik ki biz kendi finansmanınızı buluruz. Nasıl buluruz? Bono ihraç ederiz.  Biz bu inşaata başlamak istiyoruz. Kazmayı vurmak istiyoruz. Mevzuata baktık, 900 milyon liraya kadar bono ihracı yapabiliriz. Hazine bizim adımıza bono ihracına çıksın ve biz ihaleyi tamamlayalım.

Bu tür önemli projeler sadece yerel yönetimlerin ukdesinde olmaz. Ulaştırma bakanlığı ve CB tarafından onaylanmış bir projeden söz ediyoruz. İhalesini tamamlamak üzereyiz. Şu anda finansmanını arıyoruz. Yan, Yüzmüşüz, yüzmüşüz kuyruğuna gelmişiz. Ya bu iş sekteye uğrayacak ya bismillah diyeceğiz kazmayı vuracağız. Mersin halkı bizden bu müjdeyi bekliyor.”

Başkan Seçer’in sunumunun ardından, metro projesi finansmanı için Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesi teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. Oylamada AKP ve CHP grupları evet oyu kullanırken MHP grubu çekimser kaldı.