Büyükşehir personeline mesleki eğitim sertifikası | Güney Gazetesi Mersin

Büyükşehir personeline mesleki eğitim sertifikası

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki iş birliği protokolü ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi koordinesinde yürütülen mesleki eğitim çalışmaları kapsamında düzenlenen kurslar ilk mezunlarını verdi. Eğitimlerde başarılı olan kursiyerler sertifikalarını, usta öğreticiler de teşekkür belgelerini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in elinden aldı.

Büyükşehir personeline mesleki eğitim sertifikası

Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi tarafından iş sağlığı ve güvenliği ortamının iyileştirilmesi, iş kazalarının önlenmesi, verimlilik, kalite ve personelin yetkinliklerinin artırılması amacıyla teknik yeterlilik gerektiren meslek gruplarında işe yeni başlayan personelin meslek gruplarına göre gerekli eğitimlerinin tespiti yapıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında Nisan ayında mesleki eğitimler başladı ve bugüne kadar toplam 102 personel sertifikalandırıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi, mesleki eğitimler kapsamında personeline kendi bünyesindeki usta öğreticileriyle kurslar açarak belediyeler arasında bir ilke imza attı. Programda ilk olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Sinan Bayrakdar tarafından ‘Mesleki Eğitim Sunumu’ yapıldı. Ardından Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nda çalışan kadın personeller tarafından Başkan Seçer’e çiçek takdim edildi.

Başkan Seçer, konuyu gündeme getirmelerinin üzerinden 1 yılı aşkın bir süre geçtiğini ve o günden bugüne de çalıştıklarını ifade etti. Ortaya atılan fikri uygulamaya geçirdiklerini belirten Seçer, “Bizim çalışma alanımız riskli, tehlikeli alanlarda çalışan personele yönelik mesleki yeterlilik belgesi kazandırmak. Çünkü mevzuat gereği de gerekli bu eğitim sertifikası. Bu bir zorunluluk. Bunu gerçekleştirmiş oluyoruz. En azından bir başlangıcını yapmış oluyoruz. Toplam 2 bin 110 personelimizin Büyükşehir Belediyemizde çalıştığını belirledik ve 17 Nisan’da bu eğitim çalışmalarına başladık. Hem Milli Eğitim İl Müdürlüğümüze bağlı Halk Eğitim Merkezi’nin usta öğreticileri hem mühendis ve teknikerlerimiz öncelikli olarak kendi çalışma arkadaşlarımız içerisinde bir oryantasyon eğitimi vererek 39 personelimizden usta öğretici kadrosu oluşturdular. Bu önemlidir, değerlidir. Yani kendi işimizi önce kendimizin yapacağı kadroları oluşturduk. Bu öğreticilerimiz de tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan personelimize 16 saati İş Sağlığı ve Güvenliği, 24 saati teknik alanda olmak üzere toplam 40 saatlik bir eğitim programı uygulamış oldular. Hem Halk Eğitim Merkezi’nin usta öğreticilerine hem de mühendislerimize, teknikerlerimize, yani oryantasyon eğitimine katkı sunan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çünkü bize bundan sonraki süreçte 2110 personelimizi eğitecek 39 usta öğretici kadromuzu oluşturmuş oldular" dedi. (Haber Merkezi)