Eğitim yardımı 1600 TL olacak | Güney Gazetesi Mersin

Eğitim yardımı 1600 TL olacak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nin sağladığı ‘Üniversiteye Giriş Tercih Danışmanlığı Desteği’ kapsamında Kongre ve Sergi Sarayı’nda öğrenciler, aileleri ve öğretmenler ile buluştu. Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından üniversiteyi kazanan öğrencilere yönelik yapılan öğrenim yardımının bu yıl 1600 TL olacağını müjdeleyerek, “Biz çocuklarımızın bu yılki ihtiyaçlarının 1600 TL’lik kısmını Belediye olarak karşılayacağız” dedi.

Eğitim yardımı 1600 TL olacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi tarafından oluşturulan masalara tek tek oturup öğretmenler ve öğrencileri dinleyen Başkan Seçer, öğrencilerin tercih yapmayı düşündükleri alanlar hakkında bilgi aldı. Öğretmenlerle tercih danışmanlığı konusunda nasıl bir yol izledikleri hakkında sohbet eden Başkan Seçer, öğrencilerle de yapacakları tercihler hakkında konuşup, nerede mutlularsa orada başarının kaçınılmaz olacağını söyledi.

 

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ KAVRAMI ÇOK DEĞERLİ VE ÖNEMLİ”

 

Sohbet ettiği çocukların hepsinin yetenekli çocuklar olduğunu ifade eden Başkan Seçer, ziyaret dolayısıyla mutlu olduğunu vurguladı. Başkan Seçer, “Biliyorsunuz eğitim merkezimiz var, kurslarımız var, üniversiteye hazırlık kurslarımız ve 8 şube, merkez, Tarsus ve diğer ilçelerimiz. Periferideki Çamlıyayla dışında Mut’tan Gülnar’a kadar bütün ilçe merkezlerimizde bizim eğitim kurumlarımız var. Burada eğitimde fırsat eşitliği kavramı çok değerli ve önemli. Bizim orada o eğitim kurumunu açmamızın temel sebebi bu. Yani gelir düzeyi yeterli aileler çocuklarına bu imkânı sağlayabiliyor ama yetersiz olan ailelerin çocuklarının da buraya gitme hakkının olduğunu aslında belediye bir anlamda gösteriyor ya da sağlıyor” diye konuştu.

 

“VATANDAŞ ÇOCUĞUNU BİZE TESLİM ETMEK İSTİYOR”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinde eğitim alan toplam 125 öğrencinin ilk 50 bine girdiğinin bilgisini veren Başkan Seçer, “Bu değerli bir sonuç. Hocalarıma teşekkür ediyorum, daire başkanımızdan en alt kademedeki çalışma arkadaşına kadar herkesin tabi ki burada emeği var. Temel düsturumuz; kaliteli yapmak, iyi yapmak, yapmış olmak için değil, yasak savmak için değil. Yani biz şöyle de yapabiliyorduk. Eski anlayışta olduğu gibi. 4 bin kişi kayıtla başlıyormuş daha önceki dönemlerde, biz geldiğimizde 1800-1900 öğrenci vardı. Oysa 4 bin kişi ile başlamış. Ama şimdi biz 3 bin 800-4 bin ile başlıyoruz, 4 bin 300-4 bin 500 ile bitiriyoruz. Neden? İlla ki bu başarıyı gören, bu ciddiyeti gören, bu tertibi, düzeni gören vatandaş çocuğunu bize teslim etmek istiyor. Ek kontenjanlar açıyoruz ve sezon sonuna kadar bizim ortalama beklentimizin üzerinde bir talep olunca böyle kapasiteyi de arttırmak zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“MERSİN HER ANLAMDA ÖĞRENCİLERİMİZE İMKÂN SUNAN BİR KENT”

 

Mersin’in kent olarak öğrencilere pek çok imkân sağladığını dile getiren Seçer, “Tabi ben Mersin’in tercih edilmesini isterim. Mersin her anlamda öğrencilerimize imkân sunan bir kent. 4 üniversitemiz var, 50 binin üzerinde öğrencimiz var. 2 devlet, 2 vakıf üniversitemiz var. Her türlü çalışma alanı var. Tıptan mühendislik dallarına, sosyal bilimlere kadar her türlü fakültelerimiz var burada. İklimsel açıdan, sosyo-kültürel açıdan Mersin gençlere, öğrencilere cazip gelebilecek bir kent. Tabi ekonomik açıdan da öyle. İstanbul, Ankara gibi metropollerde öğrencilerimizin hayatlarını idame ettirmesi öyle kolay değil ama burada aynı standartta çok daha düşük para maliyeti ile ya da masraflarla çok daha mutlu olabilirler diye düşünüyorum” dedi. (Haber Merkezi)