Siyasette “Ulan” polemiği

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Mahir Başarır’ın orman yangınları süreciyle ilgili olarak AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiği cümlede “ulan” kelimesini kullanması siyasette yeni bir polemik başlattı. AKP Mersin İl Örgütü “edep ve hayadan yoksun şahıs” diyerek Başarır’a yüklendi. Sosyal medyada lince uğrayan Başarır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, başbakan olduğu dönemde, Mersinli çiftçiye “Artistlik yapma lan! Ananı da al git” dediği gösteren videoyu paylaştı.

Siyasette “Ulan” polemiği

ABİDİN YAĞMUR

 

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Ali Mahir Başarır, partisinin ilçe örgütlerini gezerek orman yangınlarını değerlendirmiş ve yangın söndürme uçağı olmayan Türkiye’nin uzaya çıkma planları yapmasını eleştirmişti. Başarır, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştiri cümlelerinin bir yerinde “ulan” kelimesini de kullanmıştı.

CHP’li vekilin bu konuşması yaklaşık 1 hafta önce yapılmış olmasına rağmen sosyal medyada çok sayıda hesap aynı anda videoyu paylaştı ve Başarır’a hakaretler yağdırdı.

Videonun sosyal medyada dolaşmaya başlaması üzerine AKP Mersin İl Başkanı Cesim Ercik de bir açıklama yaptı. Ercik şunları söyledi:

“Her zaman hedefine birini alarak yalan yanlış, hakaret ve iftiralarla sosyal medyada paylaşımlarda bulunan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, iftira, hakaret ve yalanlarına hız kesmeden devam etmektedir.

Şimdide kalkıp aziz milletimizin iradesiyle seçilmiş Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a “Ulan” diyerek edepten hayadan yoksun karaktersizce ağza alınmayacak ifadeler kullanıyorsun.

Haddini bil! Ali Mahir Başarır

Devletimiz tüm kurumlarıyla yangın bölgelerinde milletimizle el ele yangınlarla havadan ve karadan büyük bir özveri ve kararlılıkla mücadele ederken sen de Ali Mahir Başarır olarak yangınlarla ilgili yalanların ve iftiralarınla, provokatif söylemlerinle buradan siyasi rant elde etmeye çalışıyorsun. Yangının ilk gününden son gününe kadar sahada olan biri olarak bunu özelikle ifade etmek istiyorum sadece bir gün yangın bölgesine gelerek şov yapıp sosyal medyada paylaşarak milletvekilliği yapılmaz. Oradaki kardeşlerimizin dertleriyle dertlenmediğiniz müddetçe bu millet sana gereken değeri vermeyecektir.

Sağa sola saldırarak kendisinin dahi ne yapmak istediği belli olmayan, şovmenlik yapmaya çalışan, edep ve hayadan yoksun bu şahsa Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Örgütü olarak bir dur deyin.

Şimdiye kadar edep dahilinde siyaset yapmaya çalıştık, bundan sonrada AK Parti olarak bu çizgimizi sürdürmeye devam edeceğiz. CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın haddini aşan ifadelerini şiddetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz ve takdiri aziz milletimize bırakıyorum.”

 

AKP’Lİ VEKİL: HER FIRSATTA BANA DA SALDIRIYOR

Ali Mahir Başarır’ın geçtiğimiz hafta verdiği bir soru önergesinde, aracını durduran 2 polisi açığa aldırmasıyla gündeme gelen AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz da sosyal medyadan Başarır’a yüklendi.

Yılmaz, “Milletimizin iradesiyle seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımıza "Ulan" diyecek kadar hadsiz olan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ı kınıyorum. Yalandan beslenen CHP’de, yalan ve iftiralarla, her fırsatta şahsıma da saldıran, bu adamın eline kimse su dökemez” ifadelerini kullandı.

 

“AYNI SEVİYEYE DÜŞMEMEM GEREKİRDİ”

 

Sosyal medyada lince uğrayan Ali Mahir Başarır da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, başbakan olduğu dönemde, Mersinli çiftçiye “Artistlik yapma lan! Ananı da al git” dediği gösteren videoyu paylaştı. Başarır paylaşımına  “Aslında bana saldıran bir avuç troll de haklı! ‘Cumhurbaşkanına sen nasıl bunu söylersin’ diyerek sahip çıktıkları kişiyle aynı seviyeye düşmemem gerekirdi” notunu düştü.

 

 

CHP’NİN ETKİLİ İSİMLERİNDEN DESTEK MESAJI

 

Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, “CHP Mersin Milletvekilimiz Ali Mahir Başarır gerçekleri ve doğruları halk için mahirce savunan yılmaz bir Cumhuriyet ve demokrasi neferidir.  Ücretli-talimatlı AkTroller istedi diye Mahirler susmaz, daha öğrenemediniz mi? Haddinizi bilin!” ifadelerini kullanarak Başarır’a destek verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da, “Gelmiş geçmiş en beceriksiz iktidarın algı yönetimini ortaya koyduğu için troller  Ali Mahir Başarır’a saldırıyor. Ne yaparsanız yapın halkın cesur sesini susturamayacaksınız, tepetaklak gidişinizi durduramayacaksınız” şeklinde mesaj paylaştı.