“Sağlık Bakanlığına güven olmaz”

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Aile Sağlığı Merkezleri’nde ve hastanelerde BioNTech aşısının kalmadığını söyledi. Kurban Bayramı’nda da BioNTech aşısının temini noktasında sıkıntılar yaşandığını söyleyen Antmen, “Bugüne kadar ne pandemi yönetiminde ne aşı tedarikinde Sağlık bakanlığı doğru düzgün bir sınav vermedi. Sağlık Bakanlığı yarından itibaren aşı tedariki konusunda sıkıntıların çözüleceğini söylüyor ama çokta güven olmaz” dedi.

“Sağlık Bakanlığına güven olmaz”


ZELİHA ÖZİPEK

 

Türkiye genelinde yoğun aşılama programına rağmen koronavirüs vaka sayıları artmaya devam ediyor. Bununla birlikte hastanelerde ve Aile Sağlığı Merkezleri’nde BioNTech aşısının kalmaması endişeleri giderek arttırıyor.

Mersin Tabip Odası Mehmet Antmen, pandemi ve aşı tedariki sürecinde Sağlık Bakanlığının doğru bir sınav vermediğini belirterek, aşının tekrardan tedariki noktasında problemler yaşanılabileceğini söyledi. Antmen, “Aşı konusunda Bakanlığın sicili bozuk. O yüzden 5 Ağustos’tan sonra elimizde olur mu? Tedarik sıkıntısı yaşar mıyız? Bununla ilgili çok net bir şey söyleyemeyiz. Umarım tedarikte sıkıntı yaşamayız. Çünkü zaten insanlarda bir aşı tedirginliği var. Bunun sebebi de yanlış aşı politikalarından kaynaklı. Şimdi de bir sıkıntı yaşarsak insanlar tamamen soğurlar aşıdan. Umarım her şey belli bir düzen içerisinde devam eder ama Sağlık Bakanlığına da güvenmek zor. Bayram sürecinde de aşı temini konusunda sıkıntılar vardı ve bununla birlikte BioNTech aşısını bayramda randevusuz yapmadılar. Daha sonra Bayram bitmesine rağmen randevusuz hiç aşı yapmadılar. Yarından itibaren aşı tedariki konusunda sıkıntıların çözüleceğini söylüyor Sağlık Bakanlığını ama çokta güven olmaz. Bugüne kadar ne pandemi yönetiminde ne aşı tedarikinde Sağlık bakanlığı doğru düzgün bir sınav vermedi. Bundan 2-3 önce yüksek dozların geldiği dönemlerde gelmesi muhtemel dozlar 220 milyon adet olarak açıklanmıştı. Şimdi bunun 120 milyonu Sinovac aşısıysa en az 100 milyonu da BioNTech aşısı olması gerekiyordu. Ama şu anda toplam 72 milyon doz aşı yapıldı. Elimizde daha 150 milyon doz aşı olması lazım. Ama şu anda tedarik sıkıntısı olduğu söyleniyor” dedi.

 

“SOĞUK ZİNCİR UYGULAMASI ÖNEMLİ”

 

Aşıların İl Sağlık Müdürlüğü’nden Aile Sağlığı Merkezlerine teslimi sürecinde soğuk zincir uygulamasının önemine dikkat çeken Antmen, “Pandemiden önce rutin olarak Aile Hekimlikleri, İl Sağlık Merkezlerinden aşılarını kendileri gidip alıyorlardı. Sonra bu Covid-19’un soğuk zincir uygulaması meselesi ortaya çıkınca bir aksaklık yaşanmaması için ilk zamanlar müdürlük aşıları kendisi dağıtmaya başladı. Muhtemelen şu anda rutin uygulamaya geçmiş olabilirler. Ama burada önemli olan nokta kimin aşıları getirdiği noktası değil; aşıda soğuk zincir uygulamasının sağlanıyor olması önemli. Aşıların korunması konusunda gerekli olan dikkat ve özen gösteriliyorsa aşıların kimin getirdiği konusu çokta önemli değil” dedi.

 

“TEST SAYISININ ARTTIRILMASI GEREKİYOR”

 

Sağlık Bakanlığı meseleye bilimsel yaklaşırsa ortalama 22 bin olan vaka sayısı da çok düşük bir sayı değil. Örneğin Mersin’de 100 binde 109’du vaka oranı. Bu hafta tekrardan açıklanacak vaka oranlarında bu rakamın 100 binde 130 olabileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte artık ölüm oranları da artmaya başladı. 90’ın üstünde oluyor artık ölüm oranları. Bunlar hiç hafife alacak rakamlar değil. Bununla birlikte eğer vaka oranlarını da gizliyorlarsa çok yanlış yapıyorlar. Asıl en büyük problemlerden bir tanesi test sayısı. Hala test sayısını 250 binin üzerine çıkarabilmiş değiller. Testi 250 bin civarlarında tutarsak vakalarda 20 binlerde gezer durur. Ama şimdi herkeste delta varyantının ne kadar bulaşıcı olduğundan bahsediyor. Bu nedenle test sayılarının 300 bine 500 bine çıkarılması gerekiyor. Sağlam insanlardan da test alsınlar ki biraz yaygınlık araştırılabilsin. Bunu yapmadıkları için 22 bin civarında takıldı kaldı vakalar. Ama bu rakamlar bayram öncesinin vakaları. Bayram vakalarının önümüzdeki hafta sonundan itibaren görüleceğini düşünüyorum. O zamanlarda vakaların 30-35 binleri bulacağını, şu anki koşulları göz önünde tutarak söyleyebilirim.

 

“YAPILAN TESTLERİN YÜZDE 10’U POZİTİF”

 

Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası (SES) Mersin Şube Eş Başkanı Dr. Zeki Sinan Doğan, hastanelerde insanların test olmak istediklerini fakat hastanelerin belli bir algoritma uyguladıklarını ve buna uymadıkları takdirde test yapmadıklarını söyledi. Doğan, “Test yapılmıyor insanlar zorlamasına rağmen test olamıyor. Baktığımızda yapılan testlerin yüzde 10’u pozitif çıkıyor. Test sayısı arttıkça vaka sayılarının da artmış olduğunu göreceğiz. Hastanelerde test yapmamak için sanki bir direnç var. İnsanlar test olmak için gidiyor ama hastanelerde test yapılmıyor. Algoritma uyguluyorlar ama ona uygun değilse yapmıyorlar. Hâlbuki Covid-19 olduğu şüphelenen herkese test yapılması gerekiyor. Bununla birlikte pozitif vaka olan hastaların çevresindeki insanlara test yapılmalı. Bu testler yapıldığında göreceğiz ki vaka sayıları gösterilenlerin çok üstüne çıkacak” dedi.