“Delta varyantı daha hızlı bulaşıyor”

İlk kez Hindistan’da ortaya çıkan daha sonrasında tüm dünyada görülen korona virüsün delta varyantının belirtileri hakkında açıklamalarda bulunan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Delta varyantını çabuk bulaştığı için doğal olarak çok daha fazla kişiyi hasta ediyor. Delta varyantına karşı almamız gereken önlemlerden biri toplumun yüzde doksanını aşılamamız gerekmektedir” şekillinde konuştu.

“Delta varyantı daha hızlı bulaşıyor”


MAYSA DERYAYEVA

 

Delta varyantına yakalanan kişilerin hastalığı biraz daha ağır geçirdiğine dikkat çeken Antmen, “Delta varyantı çabuk bulaştığı konusunda elimizde veriler var ama onun dışında daha öldürücü olduğuna dair bir veri yok. Türkiye’de kullanılan Sinovac ve BioNTech/Pfizer aşılarının delta varyantına karşı koruduğuna dair bir bilgi var. Delta varyantına karşı BioNTech/Pfizer aşısının ikinci dozu ve Sinovac aşısında üçüncü dozuyla desteklenmesi gerekiyor. Yeni yapılan araştırmaya göre Sinovac aşısının üçüncü dozundan sonra vücuttaki antikor beş ve yedi kat arttığını biliniyor. Aşı olduktan sonra Covid hastalığını geçirebilinir ama aşı hastalığın ağır geçmesini engelliyor. Aşılar hastalığın ölüm oranını düşürüyor. Aşıların esas görevi hastalığı ağır geçirmemizi engellemek ve ölümümüzü engellemektir” dedi.

 

“ACİLEN COVİD SONRASI PROKLİNİKLERİ AÇMAMIZ GEREKİYOR”

 

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen Covid geçiren hastalarda daha sonra görülen bazı belirtirler konusunda araştırma yapmak için Covid sonrası prokliniklerin açılması gerektiğini belirterek, “Kronik hastalıklar için değil Covid hastalığı geçirip de ondan sonra zatürre olan ya da enfeksiyonu olan, Covid sırasında karaciğeri, böbreği, akciğeri zedelenen insanların ilerde başına neler gelebileceği konusunda net bir açıklama yapmak yanlış olur. Bunun gözlemlenmesi Covid sonrası proklinik açılıp, şikayeti olan insanların burada denetlenmesi, gözetlenmesi ve araştırılması gereklidir. Böylelikle Covid sonrası neler olacağına dair verilere ulaşmamızı sağlar ve toplumsal bir sağlığın sağlanmasına yönelik çözümlere ancak böyle şekilde ulaşabiliriz. Şu anda Covid klinikleri var ama acilen Covid sonrası proklinikleri açmamız gerekiyor” dedi.