“YKS başarısızlığı MEB’e aittir” | Güney Gazetesi Mersin

“YKS başarısızlığı MEB’e aittir”

“YKS sonuçlarına ilk bakışta bile eğitimin ‘ben yaptım olducu tavra kurban edilmemesi gerektiği anlaşılacaktır” diye değerlendirmede bulunan Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan, YKS sonuçlarından çıkan yüksek başarısızlık oranının nedenini MEB’e bağladı. Aslan yaptığı açıklamada, “Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadadır. Eğitim-İş olarak velilerimize de sesleniyoruz: Beklediğinizden düşük puan alan evlatlarınızı daha da sıkmaktan lütfen geri durunuz. Biliniz ki, bu YKS’de barajın altında kalan MEB’in kendisi olmuştur” dedi.

“YKS başarısızlığı MEB’e aittir”

 

ZELİHA ÖZİPEK

 

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Nesime Aslan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.  Temel Yeterlilik Sınavı’nda sınavına giren adayların yüzde 32’sinin barajı geçememesi ve derslerdeki düşük net ortalamasının sebebi olarak Milli Eğitim Bakanlığını işaret eden Aslan, “Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadadır. Eğitim-İş olarak velilerimize de sesleniyoruz: Beklediğinizden düşük puan alan evlatlarınızı daha da sıkmaktan lütfen geri durunuz. Biliniz ki, bu YKS’de barajın altında kalan MEB’in kendisi olmuştur” dedi.

 

“ON BİNLERCE KONTENJAN BOŞ KALACAK”

 

Aslan, “Öğrencilerin itirazlarına, velilerin isyanlarına, sendikaların ve eğitim uzmanlarının uyarılarına rağmen YKS’nin, uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilerin içinde bulunduğu koşullar dikkate alınmadan yapılması, milyonlarca gencin ve ailelerinin hayallerini yıkmıştır. YKS sonuçlarına ilk bakışta bile eğitimin ‘ben yaptım oldu’cu tavra kurban edilmemesi gerektiği anlaşılacaktır. Eğitim-İş olarak pandemiyle birlikte daha da derinleşen fırsat eşitsizliğine ve korona tehlikesine rağmen sınava girmeye mecbur bırakılan öğrencilerin fazladan stres yaşayacaklarını vurgulamıştık. ÖSYM’nin açıkladığı sayısal veriler bu endişelerimizi haklı çıkarmış, başvurduğu halde, TYT’ye 175.416, AYT’ye ise 154.533 aday girmemiştir. Bu durum on binlerce kontenjanın boş kalmasına neden olacaktır” dedi.

 

“ÇOCUKLAR EŞİT ŞARTLARDA EĞİTİM OLANAKLARINDAN FAYDALANAMIYOR”

 

“Başarı ortalamasının düşüklüğü bu sınava da damgasını vurmuştur” diyen Aslan, “TYT’ de 150 ve üzeri puan alan yani barajı geçen aday yüzdesi 68’dir. Üniversite adaylarının, en çok sayısal alanda zorlandığını ortaya koyan AYT ortalamaları ise: Türk Dili ve Edebiyatı: 24/5.932, Matematik:40/5.294, Fizik:14/1.564, Kimya:13/1.991, Biyoloji:13/2.502 şeklindedir. Her zaman olduğu gibi kulağını öneri ve uyarılarımıza kapatan MEB hüsranla biten bu sürecin tek sorumlusu olmuştur.  Her sınavda ve eğitim sisteminin genelinde yaşanan sorunun kaynağında, eşitsizlikler yatmaktadır. Uzaktan eğitimde, bilgisayarı, interneti ve hatta televizyonu olmadığı için derslere katılamayan öğrencilerin yok sayılması ve sınavda sorumlu oldukları müfredatın yüz yüze eğitime göre değerlendirilmesi bu tabloyu yaratmıştır. Çocuklarımızın eşit şartlarda eğitim olanaklarından faydalanamadıkları ve eşit şartlarda sınavlara hazırlanamadıkları gerçeği varlığını korumaktadır. Özel okulların eğitim sistemindeki varlığı büyüyerek devam ettiği sürece de sistemin yarattığı eşitsizlikler varlığını artırarak devam ettirecektir” diye açıklamada bulundu.