“Bayramımız zehir olmasın”

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen Sağlık Bakanlığı’nın 15 Temmuz’da açıkladığı Koronavirüs verilerine dikkat çekerek önümüzdeki 9 günlük bayram tatili sürecinin kritik eşik olduğunu söyledi.

“Bayramımız zehir olmasın”

ZELİHA ÇAKAN

 

Tam açılma için erken hareket edildiğini belirten Antmen “24 saatlik COVID-19 verileri; 7.304 yeni vaka, 48 ölüm. Bu rakamlar bizlere çok fazla şey anlatıyor. Öncelikle pandeminin tüm hızıyla sürdüğü çok somut bir gerçek. Henüz yüzde 23’lük iki doz aşı ile pandemiyi yok edemeyeceğimiz ise en önemli gerçek” dedi.

 

“EYLÜL AYINDA YENİ DALGA GELEBİLİR”

 

“Yarından itibaren dokuz günlük bir bayram tatiline giriliyor ve pandemi önlemlerinden yorulmuş, bıkmış bir topluma bazı şeyleri anlatmanın, kabul ettirebilmenin çok zor olduğunu kabul ediyoruz” diyen Antmen, bugün gelinen noktada ülkenin Eylül ayında yeni bir dalgayı yaşamakla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Pandeminin yenilebilmesinin iki yolu olduğuna vurgu yapan Antmen “Pandemiyi yenebilme yollarından birincisi toplumsal ve bireysel önlemler, ikincisi de aşılama programıdır. Halen yüzde 23 civarında olan iki doz aşılamanın en kısa sürede yüzde 70’e çıkarılmaması halinde çok daha fazla vaka, çok daha fazla ölümle karşı karşıya kalmamız işten bile değildir. Zira COVID-19’un Delta varyantı gerek hızlı yayılımı ve gerekse de daha fazla hastalık yapma gücü açısından çok önemli bir risk oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

 

“AŞILAMA, BİR KAMPANYAYA DÖNÜŞMELİ”

 

Sağlık Bakanlığı aşılama programına yönelik çok daha programlı çalışmalı diyen Antmen, “Aşılama, bir kampanyaya dönüşmeli ve vatandaş teşvik edilmelidir. Aşının özendirilmesine yönelik önlemler alınarak aşı tereddüdünün ortadan kaldırılması için çok daha ciddi adımlar atmalıdır. Kurban Bayramı süresince özellikle Mersin gibi tatil beldelerinde denetimler çok ciddi arttırılmalı, koruyucu önlemler konusunda vatandaş teşvik edilmeli, ücretsiz maske dağıtımı bir an önce başlatılmalıdır” dedi.

 

“ÇİFT DOZ AŞI OLMAYANLARLA GÖRÜŞMEKTEN KAÇININ”

 

Antmen “Vatandaşlarımızın kalabalık ve kapalı ortamlara girmeme konusunda sürecin başındaki gibi hassas olmaları, maskesiz dolaşmamaları, mesafe ve temizlik konusunda çok daha hassas olmaları önemlidir. Toplu taşıma, kapalı ortamlarda toplantı, kapalı ortamda bayram namazı gibi kalabalık ortamlardan kaçınılmalı, 16 yaşından büyük her vatandaşımız mutlaka aşılarını olmalı ve çift doz aşısı olmayan kişilerle görüşmekten kaçınılmalıdır. Daha sağlıklı bayramlarda buluşmamızın yegane yolu bilimin ışığından ayrılmamaktır. Bu nedenle önerilerimizi gerek sağlık bakanlığının ve gerekse vatandaşlarımızın dikkate alacağına inanıyor, bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz” ifadelerini kullandı.