İstiklal Marşı’nın 100. yılına ithafen yarışma | Güney Gazetesi Mersin

İstiklal Marşı’nın 100. yılına ithafen yarışma

Türkiye’nin en uzun soluklu sanat yarışması olarak 82’nci yılına ulaşan Devlet Resim ve Heykel Yarışması bu yıl İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılına ithafen düzenlenecek.

İstiklal Marşı’nın 100. yılına ithafen yarışma


Resim, heykel, seramik ve özgün baskı olmak üzere 4 ayrı kategoride gerçekleştirilecek yarışmada toplam para ödülü 325 bin lira olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının 75’incisini düzenleyeceği yarışmada görsel sanatlar alanında eser veren sanatçılar desteklenerek sanat dünyasına yeni eserler kazandırılması hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının sanat yarışmasında başarı ödülleri ile sergilemeye değer görülen eserleri alanında tanınmış, seçkin isimlerden oluşan seçici kurul belirleyecek. Değerlendirme ekim ve kasım ayları içerisinde yapılacak.

“Resim Yarışması”, “Heykel Yarışması”, “Özgün Baskı Yarışması” ve “Seramik Yarışması” kategorilerinin her birinde en başarılı bulunan 3 sanatçıya ayrı ayrı 20 bin lira ve başarı belgesi takdim edilmesi planlanıyor. Sanat dünyasına yeni eserler kazandıran 12 sanatçının destekleneceği sanat yarışması kapsamında ayrıca her bir kategoride sergilenmeye değer görülecek en fazla 17 eser için de yine ayrı ayrı bin 250 lira para ödülü ile katılım belgesi verilmesi hedefleniyor. (İHA)