Şehir merkezi ölüyor

Çarşı esnafı parkomatın kaldırılmasından şikayetçi. Çarşıda park sorunu devam ediyor. “Pandemi değil, parkomat siteminin kaldırılması işlerimizi kötü etkiledi” diyen esnaf, park sorununa çözüm getirilmesini bekliyor. Mersin Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Bekir Algüllü konuyla ilgili “Çarşıya gelen müşterilerimiz park sorunu yaşamaya devam ediyorlar. Maalesef parkomat hala devreye girmedi ve çarşı esnafı olarak da parkomatın bir an önce devreye girmesini ümit ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Şehir merkezi ölüyor

ZELİHA ÇAKAN/HİVAY DÖNER

Pandemide ekonomik sorunlarla boğuşan esnafı bir de parkomat sorunu yıpratıyor. Uzun yıllardır konfeksiyonculuk işiyle uğraşan Fethi Çelik “Esnafların bile araçlarını park edecek yer bulamamasına dikkat çekerken müşteriler park yeri bulamadıkları için alışverişte yapmıyorlar. Şehir merkezi ölüyor, park sorunu çözüldüğünde çarşının canlanacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

“PARKOMAT OLMAZSA OLMAZIMIZ”

 

Defalarca kez Mersin Büyükşehir Belediyesine başvurduğunu belirten Çelik, STK’ler ile birlikle toplantılara katıldığını ama yine de parkomat sorununun çözüme kavuşmadığını ifade etti. “İnsanlar araçlarını park edebileceği alışveriş merkezlerini tercih ediyorlar” diyen Çelik “Küçük esnaf unutuluyor” ifadelerini kullandı.

Çelik, “Belediye gerekçe olarak pandemide ara verdiğini söyledi ama parkomatın kaldırılması esnafın bitmesi demek. Aracı olan müşteriler bir tur atıyor yer bulamayınca da gidiyorlar. Parkomat olmazsa olmazımız. Esnaf da duyarlı olması lazım kendi aracıyla yolu kapatırsa müşterinin aracına yer kalmaz. Başta esnafların duyarlı olması gerekiyor sonrasında ise Belediye destek vermeli. Parkomat sistemi hazır, elemanlar hazır, çalışmalara bugün başlansa sorun hallolacak ama icraat yok. Belediye esnafın sesini duymamazlıktan geliyor” dedi.