Toroslar, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı ağırladı | Güney Gazetesi Mersin

Toroslar, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı ağırladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47. yıl dönümü dolayısıyla Toroslar Belediyesi tarafından Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesinde düzenlenen törene katıldı.

Toroslar, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı ağırladı

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin'e bir dizi temaslarda bulunmak için gelen KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'ı ilçede bulunan Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesinde düzenledikleri törende ağırladı.

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş, KKTC'nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı merhum Dr. Fazıl Küçük ve Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in büstleri ile Kıbrıs Barış Harekatı'nda kullanılan emtiaların yer aldığı park ve açık hava müzesi, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bayraklarıyla süslendi.

Tören alanında, Toroslar halkı tarafından coşkuyla karşılanan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, heyecanını ve duygularını gizleyemedi.

Konuşmasına, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne barış, istikrar ve huzur getiren Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47. yıl dönümünde, Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı  ve değerli protokolümüzü güzel ilçemiz Toroslar'da ağırlamaktan onur duyuyoruz" diyerek başlayan Başkan Yılmaz; "Bundan 47 yıl önce, kahraman Türk ordusu; Kıbrıs Türklerinin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla adaya ayak basarak, diplomatik ve askeri gücünü tüm dünyaya gösterdi. O gün tüm dünya öğrendi ki; Kıbrıs bir coğrafyadan daha fazlasıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güvenliği demek, Türkiye’nin güvenliği demektir. Bağımsızlığı, Türkiye’nin bağımsızlığı demektir. Kıbrıs Türk'tür, Türk yurdudur, Türk kalması tarihin namus konusudur. Beşparmak Dağları’na dökülen şehit kanları hiçbir şart altında silinmeyecek, emanetleri asla çiğnetilmeyecektir" dedi.

 

“TOROSLARDAN BU MESAJI VERMEK ONURDUR”

 

Daha sonra söz alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise KKTC'den Toroslar'a sevgiler getirdiğini belirterek: "Büyük bir heyecanla Toroslar'da, Rauf Raif Denktaş Parkı'nda bulunuyorum. Kurucu Cumhurbaşkanımız merhum Rauf Raif Denktaş'ın, Dr. Fazıl Küçük'ün, Şehit Pilot Cengiz Topel'in heykelinin bulunduğu böyle güzel bir ortamın hazırlanmasında emeği olan Sayın Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz'a ve ekibine şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

"Gençlerimize hep Kıbrıs'ta neler yaşandığını ve Türkiye'nin her zaman yanımızda olduğunu anlatıyoruz" diyen Tatar; "Bugün ekonomik bir takım rüşvetlerle 'Sizleri Avrupa Birliği'ne alacağız, sizlere müreffeh bir gelecek vereceğiz, sizin işiniz bizimledir ve Türkiye'den ne istersiniz" diyenlere benim cevabım kendilerine kalsın. Biz rüşvetle satın alınacak bir halk değiliz. Geleceğimiz için bağımsızlığımıza, özgürlüğümüze ve her zaman bizim yanımızda olan Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk halkına gönülden bağlı, onlarla kader birliği yapmış ve dolayısıyla gelecekte de hep birlikte olma uğruna her türlü cesareti gösterebilecek haysiyetli ve onurlu bir halkız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak Toroslar'dan sizlere seslenmek benim için bir nasip ve onurdur. Bu duygularla hepinizi kucaklıyor ve sağlık diliyorum. Beni coşkuyla selamlayan Toroslar'a ve onun değerli insanlarına teşekkür ediyorum. Benim için fevkalade önemli bir gündü. Buradan mesaj verebilmek, bu duyguları yaşayabilmek, bu özeli paylaşabilmek herkese nasip olmaz. Onun için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden getirdiğim sevgi ve saygıyı bir kez daha paylaşıyorum, bir kez daha sizlere minnet duygularımı ifade ediyorum, bir kez daha şehitlerimize rahmet diliyorum, bir kez daha tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum" şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

-------------------------------------------------------/

KUTU 1:

 

Silifke’yi de ziyaret etti

 

Silifke’deki 20 Temmuz Kıbrıs Barış ve Özgürlük Bayramı Kutlama programına katılan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla Kıbrıs Barış Harekatı Şehitleri Hatıra Ormanı içerisindeki alanda düzenlenen törene katıldı.

Törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, Silifke Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin milletvekilleri, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ile Türk ve Kıbrıslı gaziler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesiyle başlayan törende, Cumhurbaşkanı Tatar ve gazi dernekleri tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Silifke Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösterilerini sundu. (İHA)