Kentsel dönüşüm çağrısı

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Mithat Paşa Mahallesini ziyaretinde, şehrin 1/5 binlik imar planının en kısa sürede bitirilmesi ve kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesi için çağrıda bulundu.

Kentsel dönüşüm çağrısı

Mithat Paşa Mahallesi sakinleriyle buluşmasında, hizmetlerini ve projelerini paylaşırken, imar planlarıyla ilgili de açıklama yaptı. Mersin’in en büyük sorununun ‘imar’ olduğunu yineleyerek, bu sorunu Büyükşehir Meclisinde de sürekli dile getirdiğini ifade eden Başkan Gültak, “Bu işin hızlanması lazım. İnsanlarımız ev yapmak, evini yenilemek istiyor, fakat ben imar veremiyorum, çünkü 1/5 binlik imar planı daha bitmedi” dedi.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ELBİRLİĞİYLE BAŞLATMAMIZ LAZIM”

 

Kentsel dönüşüm sorununun, sadece Akdeniz Belediyesi, merkezi idare veya TOKİ’nin tek başına yapacağı bir iş olmadığının altını çizen Gültak, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanının da bir an önce istekli vatandaşlarla bir araya gelmesi, mahallelerde artık alternatifler üretmesi gerekiyor. Çay, Barış ve Turgut Reis mahallelerindeki insanlara ben nasıl ulaştıysam, siz de ulaşabilirsiniz. Şu an Çay Mahallesinde ilk etapta 3 ila 5 katlı 415 konut, 44’ün üzerinde işyeri, camisi ile 140 dönümlük arazide toplam 700 konut yapılıyor. Bunun Türkiye’de başka bir örneği yok” diye konuştu.

 

“BEŞ YILDA BİN 500 KONUT YAPILMIŞ OLUR”

 

Başkan Gültak, girişimleri sonucu kent merkezinde yer alan Barış Mahallesini kapsayacak kentsel dönüşüm ihalesinin de 30 Temmuz 2021 tarihinde yapılacağını belirterek, “Arkasından Turgut Reis Mahallemiz geliyor. Böylelikle 5 yıl içinde yaklaşık bin 500’ün üzerinde konut yapılmış olacak. Bir alt belediye için bu büyük bir iştir. Bir bu kadarını da Büyükşehir yapsa 3 bin konut olurdu. Hem Büyükşehir hem de ilçe belediyeleri istikrarlı olur isek, sadece 10-15 yıl içinde bu sorun tamamen ortadan kalkmış olur” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)