Galatasaray’a çirkin muamele!

Önceki gün Yunanistan’a giden ve Olympiakos takımı ile özel bir maç yapacak olan Galatasaray’ın PCR testlerinin Yunanistan’da kabul edilmemesi üzerine Sarı-Kırmızılı kulüp ülkeye geri döndü. Galatasaray’ın bu tavrına siyasetten birçok ismin yanı sıra birçok kulüpten de destek mesajları geldi.

Galatasaray’a çirkin muamele!

Nihat Altuntaş

Galatasaray Futbol Takımı, Olympiakos ile oynanacak özel maç için gittiği Yunanistan'da PCR testlerinin kabul edilmemesi nedeniyle geri döndü.

Olayla ilgili kulüpten yapılan açıklamada "Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina'da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz. Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa'da Türkiye'yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas ise sosyal medya paylaşımında "Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz" dedi.

 

“YUNANİSTAN, ÜLKEMİZE KARŞI TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ”

 

Sarı-Kırmızılılara yapılan kötü muameleye siyasetten birçok ismin yanı sıra kulüplerden de destek geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç ise Galatasaray’a yönelik yapılanları eleştirdi. Bilgiç, “Kafilemizin yaptırdığı ve sonuçları negatif olan PCR testlerinin geçerli sayılmaması ve tüm takımın yeniden test yaptırmasının istenmesi centilmenlikten ve iyi niyetten uzaktır" ifadesini kullandı.

Bilgiç, bu keyfi yaklaşım ve kötü muamele üzerine Galatasaray kafilesinin haklı olarak Yunanistan’a giriş yapmadan Türkiye'ye geri döndüğünü belirterek, "Yunanistan’ın ülkemizin önde gelen takımlarından birini bu tür bir tavırla karşılaması, spor alanında dahi ülkemize yönelik tahammülsüzlüğünü göstermektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Yaşanın olayın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Galatasaray Kulüp Başkanı Burak Elmas ile telefonda görüşerek Galatasaray Spor Kulübü'nün tavrına desteklerini iletti.

Yeni sezonda Süper Lig’de mücadele edecek olan Adana Demirspor ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yanındayız. Ülkemizi Avrupa'da başarıyla temsil eden Galatasaray Spor Kulübü'ne Yunanistan'da yapılmış olan küstahça davranışı kınıyoruz” diyerek Sarı Kırmızılı kulübe destek verdi. Ayrıca Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor kulüp taraftarları yapılan bu muamele karşısında, “Ezeli rakip olabiliriz ama ebedi dostuz. Bu muamele Galatasaray’a karşı değil Türk halkına ve Türkiye devletine karşı yapılmış bir yaklaşımdır” diyerek Galatasaray’ı desteklediler.