“İlk hedefimiz meslekteki sorunları çözmek”

Mersin Barosu başkanlık seçimlerinde aday olan Av. Gazi Özdemir, başkan seçilirlerse eğer öncelikli olarak avukatlık mesleğindeki sorunları çözmeye yönelik adımlar atacağını söyledi. Özdemir, “Mersin Barosunun kurumsal kimliğini ön plana çıkarmak istiyoruz. Samimi bir yönetim anlayışı, şeffaf, hesap verilebilir bir yönetim anlayışı sergilemek ve bunun yanında öncelikle meslektaşlarımızı ve mesleğin sorunlarıyla birebir ilgilenmek istiyoruz” dedi.

“İlk hedefimiz meslekteki sorunları çözmek”

NİHAT ALTUNTAŞ

 

Mersin Barosu başkanlık seçimleri yarın Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Salonu’nda yapılacak. Mevcut başkan Av. Bilgin Yeşilboğaz ve Av. Gazi Özdemir’in aday olduğu seçimde genel kurul toplantısı bugün Gökdelen binasında yapılacak.

Yarın yapılacak Mersin Barosu Başkanlık seçimlerine aday olan Av. Gazi Özdemir, gazetemize açıklamalarda bulundu. Başkan seçilirse eğer özellikle avukatlık mesleğindeki sorunları çözme odaklı çalışacaklarını söyleyen Özdemir, “Mersin Barosunun kurumsal kimliğini ön plana çıkarmak istiyoruz. Samimi bir yönetim anlayışı, şeffaf, hesap verilebilir bir yönetim anlayışı sergilemek ve bunun yanında öncelikle meslektaşlarımızı ve mesleğin sorunlarıyla birebir ilgilenmek istiyoruz. Asıl ilgilenmemiz gereken şey meslek örgütlerimizdir. Biz bir meslek örgütüyüz. Bizim asıl sorumluluğumuz öncelikle mesleğimize ve meslektaşlarımıza karşıdır. Tabi ki mesleğe karşı sorumluluklarımızın yanında topluma ve bireye karşı da olan sorumluluklarımız söz konusudur. Bununla birlikte toplumda her türlü adaletsizliklere karşı, hak ihlallerine karşı, bireyin haklarını savunmak adına, toplumun haklarını savunmak adına gerekli olan tüm çalışmalar yerine getirmek gerekiyor. Bunun içerisinde İnsan Haklarına, hayvan haklarına, kadın haklarına, çevre haklarına ilişkin her türlü çalışmanın içerisinde baro olarak yer alacağız” dedi.

 

“BİRÇOK MESLEKTAŞIMIZ İNTİHARIN EŞİĞİNDE”

 

Özdemir, “Öncelikli hedefimiz meslek sorunlarımızı çözmek olacaktır. Özellikle mesleğin itibarıyla ilgili olan sorunları ve ekonomik sorunlarını çözmeye yönelik adımlar atacağız. Çünkü birçok genç meslektaşımız var. Malum pandemi sürecinde ekonomik olarak birçok meslektaşımız zorluk yaşamakta. Öncelikle, Bunlara yönelik kalıcı çözümler getirmek istiyoruz ve ilk hedefimiz budur. Mesleğimizin itibarıyla ilgili büyük sorunlar var. Birçok meslektaşımız darboğaz içerisinde. Birçok meslektaşımız intihara sürüklenen süreçlerden geçiyor” dedi.

 

 

“BARO BAŞKANINI PARLATAN YÖNETİM ANLAYIŞINDAN KAÇINACAĞIZ”

 

“Bizim tek amacımız Mersin Barosuna hizmet etmek” diyen Özdemir, “Seçimi kazanacağımıza inanıyoruz. Çünkü biz samimi bir yönetim anlayışıyla bu işe talibiz. Yönetime talip olurken siyasi ve ekonomik herhangi bir beklentimiz yok. Bizim tek amacımız Mersin Barosuna hizmet etmek. Mersin Barosunun kurumsal kimliğini ön plana çıkarmak istiyoruz. Özellikle baro başkanını parlatan bir yönetim anlayışı sergilenmekten kaçınacağız” dedi.

 

“STK’LARIN BARO SEÇİMLERİ HAKKINDA GÖRÜŞ BİLDİRMELERİ DOĞRU DEĞİL”

 

Mersin barosu başkan adayı Av. Gazi Özdemir, Birçok sivil toplum örgütünün, çevre derneklerinin ve sendikaların Mersin Barosu Seçiminde mevcut başkan Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı desteklemelerinin etik olmadığı dile getirdi. Özdemir, “Ben STK’ların baro seçimleri hakkındaki görüş bildirmelerini doğru bulmuyorum. Özellikle başka bir STK’nın kamu kuruluşu niteliğindeki baronun içişlerine karışması hem etik değil hem de doğru değil. Buna mevcut baro yönetiminin ses çıkarmaması da doğru değil” dedi.