Belediye meclisinde Deniz Poyraz’ı andı

HDP’li Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Bedriye Kuş, İzmir’de HDP binasına yapılan saldırıda öldürülen Deniz Poyraz’ı meclis toplantısında andı, saldırıyı kınadı.

Belediye meclisinde Deniz Poyraz’ı andı

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi HDP Meclis Üyesi Bedriye Kuş, İzmir’de HDP İl Binası saldırısında katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafının basılı olduğu t-shirtle meclis toplantısına katıldı.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Kuş, “İzmir HDP İl binasında faşistler tarafından Deniz Poyraz arkadaşımız cani bir şekilde katledildi. Bu katleden zihniyeti lanetliyorum, kınıyorum. Burada Deniz Poyraz arkadaşımızı saygıyla anıyorum. Deniz Poyraz’a sıkılan özünde Kürt halkına sıkılmıştır. Diğer bir bakımdan da Kürt halkına sıkılmıştır. Çünkü bunlar çok iyi biliyorlar ki Kürt kadınının gücünden korkuyorlar. Unutmasınlar ki Kürt kadınları onların korkulu rüyası olacaktır. Çünkü Kürt kadını hiçbir zaman boyun eğmedi, biat etmedi. Bu da size dert olsun, ders olsun” ifadelerini kullandı.

Bedriye Kuş’un konuşmasının ardından MHP ve AKP’li meclis üyelerinden sataşma geldi. Bazı üyeler “Şehit askerleri neden anmıyorsunuz” diye bağırırken bazı üyeler de “Bizi niye suçluyor” diye tepki gösterdi.

Tepkiler üzerine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Size niye söylesin canım katillere söylüyor. Parti binasına bir saldırı olmuş. Niye bu kadar hafife alıyorsunuz. Severiz sevmeyiz, beğeniriz beğenmeyiz, bir siyasi partiye, kanunla kurulmuş bir siyasi partiye şiddet eylemi. Bu Ak Partidir, bu HDP’dir, bu MHP’dir fark eder mi arkadaş. Olayı başka yere çekmeyin. Katillere söylüyor. Katil adam. Geldi orayı taradı, on kişi de ölebilirdi. Bu bir provakasyon olabilir. Bırakın insanlar fikirlerini söylesin” ifadelerini kullandı.