“Biz yük değil, devletin gücüyüz”

Memurlar, enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte belirlenen zam oranlarına tepki gösterdi

“Biz yük değil, devletin gücüyüz”

ZELİHA ÖZİPEK

Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenleyen Memur Sen Mersin İl Temsilciliği, memurların imzalayacağı toplu sözleşme arifesinde açıklanan enflasyon rakamlarına tepki gösterdi. Açıklanan enflasyon oranlarıyla birlikte memur maaşlarında 8,45 oranında artış olacağını ama bu artışın zam değil, enflasyon kaybı olduğunu söyleyen Memur-Sen İl Temsilcisi Abdulla Çelik, memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünün zayıfladığını vurguladı.

Haziran enflasyonuyla birlikte yılın ilk yarısının enflasyon oranı da belirlenmiş oldu. Yılın ilk altı ayında yüzde 8,45'lik enflasyonla birlikte, memur, sözleşmeli çalışan ve emeklilerin yılın ikinci yarısında uygulanacak zam oranları netleşti.

Memur Sen Mersin İl Temsilciği de Toplu Sözleşme arifesi öncesi taleplerini dile getirmek için Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. “Seyyanen zam verilsin, gelir kaybı giderilsin” yazılı pankart açan üyeler, sloganlar atarak tepkilerini dile getirdi.

 

Memur-Sen Mersin İl Temsilcisi Abdulla Çelik, belirlenen artışın memur için zam değil, enflasyon kaybı olduğunu vurgulayarak, memur maaşlarının enflasyonu yenik düştüğünü, memurun alım gücünün zayıfladığını söyledi.

 

“BU ZAM DEĞİL; MEMURUN KAYBIDIR”

 

Çelik, “Bugün açıklanan 1,94’lük Haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle % 8,45’lik bir artış olmuştur. Bu zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır. Biz bugün burada, işte bu gerçekler ışığında, hem bir durum tespiti yapmak hem de oluşan kayıpların tazmini noktasında taleplerimizi dile getirmek için toplandık. İlk önce hemen şunu belirteyim ki, özellikle küresel dengesizlikler ve son 1 buçuk yıldır bütün insanlığı etkisi altına alan ölümcül covid-19 pandemisi, hayatımızın akışını derinden etkiliyor. Dolayısıyla, böylesi zor koşullar altında, ülkemiz ekonomisinin kur üzerinden yaşadığı finansal dalgalanma dâhil birçok konuyu serinkanlı bir değerlendirmeye tabi tutmamız gerektiği de ortadadır. Biz durduğumuz yerin sorumluluğunu da zorunluluğunu da iyi bellemiş bir emek örgütüyüz. Evet, biz emeğimizin ve ekmeğimizin derdindeyiz. Biz, alın terimizin hakkını ve hizmetimizin ederini istiyoruz” dedi.

 

“EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI”

 

“Hiçbir gerçeği ıskalamadan, özellikle enflasyon üzerinden yaşanan gelir kayıplarının tazmini noktasında hem sesimizi hem de sözümüzü bu meydandan ve diğer 80 ilimizden yükseltiyoruz” diyen Çelik, “5.dönem toplu sözleşmenin arifesinde, bugün açıklanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir. Son 18 aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2 katından fazla oranda bir sapma olduğu görülecektir. Böylesi büyük bir sapma, hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığını ortaya koymuyor mu? Biz, ilk günden beri bu yöntemin yanlış olduğunu dile getirdik. Kaldı ki, kamu işvereninin üzerinden pazarlık yaptığı öngörüler hiçbir zaman tutmadı, tutmayacaktır da. Aslında hükümet, oluşturduğu sistematikte “kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyerek bu gerçeği itiraf etmektedir. Fakat Memur-Sen olarak; 4. ve 5. Dönem Toplu sözleşme süreçlerinde hükümetin sığınağı haline gelmiş olan “kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün hakkaniyeti yansıtmadığını söyleyerek kamu görevlilerinin büyümeden ve refahtan pay alması gerektiğinin altını çizdik ve bunun mücadelesini verdik” diye konuştu.

 

“GELİR KAYIPLARI GİDERİLMELİ”

 

“Kamu görevlisi devletin yükü değil gücüdür” diyen Çelik, verilen zamların Mart demeden buharlaştığını söyledi. Çelik, “Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesi beklenemez. Biz, gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payını istiyoruz. Kamu işvereninin belirlediği zam, Mart demeden buharlaşıyor. Tam da bu yüzden, en düşük devlet memuru maaşının % 10’undan az olmamak üzere seyyanen zam talebini her zemin ve şartta dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Artık bahaneleri ortadan kaldıralım, gerçekleri konuşalım. Gelin, kamu görevlilerini ferahlatacak ve bu amaçla da refahtan pay almalarını sağlayacak bir paradigma değişimini hayata geçirelim. Seyyanen zam çağrımız, bu kapsamda görülmeli, Gelir kayıpları giderilmeli... Biz, olmayan bir kaynaktan artış istemiyoruz” dedi.

 

 

“REFAHTAN PAY İSTİYORUZ”

Memur Sen Mersin İl Temsilcisi Abdulla Çelik, taleplerini şu şekilde sıraladı:

 

“*Ücretlere yapılacak artışın dışında, Türkiye’nin büyümesinde ve gelişmesinde en çok katkıya sahip olan kamu görevlilerine refahtan pay istiyoruz.

*Kamu görevlilerine, enflasyon kaynaklı yaşanan ekonomik kayıpların telafisi için en düşük devlet memuru aylığının %10’u kadar seyyanen zam yapılmasını; En düşük devlet memuru maaşının da yükseltilmesini istiyoruz.

*Kamuda asli istihdamın kadrolu olmasını ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz.

*Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak, Personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesini istiyoruz.

*Siyasi iradenin vaadi olan 3600 ek göstergenin sınıf ve unvan ayrımı yapılmaksızın yerine getirilmesini istiyoruz.

*Aile yardımının artırılmasını ve emeklilere de ödenmesini istiyoruz.

*Memurlara da Dini Bayram İkramiyesi ödenmesini istiyoruz.

*Ek Ödeme oranlarında artış istiyoruz.

*Derece-Kademe sınırlandırılmasının kaldırılmasını istiyoruz.

*Temel insan haklarından olan grev ve siyaset hakkının verilmesini istiyoruz.

*Gelir vergisini tüm kamu çalışanları için %15’te sabitlenmesi istiyoruz.”