“Çay Mahallesi kentsel dönüşüm projesinin başka örneği yok”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Çay Mahallesi’nde 415 konutluk yerinde kentsel dönüşüm projesinin bittiğini belirterek, “Mersin’de böyle örnek başka bir proje yok Sadece Çay Mahalleli vatandaşlarımız bu binalarda yaşayacak. Projede tandır fırınları da dahil vatandaşın istediği her şey var. Vatandaşlarımız, 30-40 yıldır kiminle yaşıyor ise aynı şekilde devam edecek” dedi.

“Çay Mahallesi kentsel dönüşüm projesinin başka örneği yok”

ZELİHA ÖZİPEK

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak mahalle gezilerini Güneş Mahallesi gezisi ile sürdürdü. Mersin Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Abdulhalim Batur ile birlikte pazarcı esnafını ziyaret eden Gültak, daha sonra vatandaşlarla sohbet etti, açıklamalarda bulundu.

Gültak’ın gündemindeki konuların başında TOKİ’nin farklı mahallelerde yapacağı kentsel dönüşüm ve yerinde dönüşüm çalışmaları vardı.

Gültak, “Çay Mahallesi’nde 415 konutluk TOKİ yerinde kentsel dönüşüm projesi bitti. Bölgede, toplam 140 dönümlük arazinin içinde 700 adet konut yükselecek. Mersin’de böyle örnek başka bir proje yok. Devletimizin imkanlarını zorlayıp böyle bir projenin hayata geçmesini sağladık. Sadece Çay Mahalleli vatandaşlarımız bu binalarda yaşayacak. Projede tandır fırınlarından vatandaşın istediği her şey var. Vatandaşlarımız, 30-40 yıldır kiminle yaşıyor ise aynı şekilde devam edecek. İnsanlarımız, bu yeni ve modern konutlara taşındığında yabancılık hissetmeyecek” dedi.

 

“SIRADA BARIŞ MAHALLESİ VAR”

 

Gültak, Barış Mahallesi kentsel dönüşüm projesi ihalesinin de 30 Temmuz 2021’de yapılacağını ifade etti.

Akdeniz’in daha yaşanabilir olmasını, insanlarımızın dost ve akrabalarıyla birlikte, örf, adet ve kültürlerini yaşayabilmelerini istediklerini ifade eden Gültak şunları söyledi:

“Bunu sağlamak için vatandaşlarımızın ikna olup ‘evet’ dediği dönüşüm projeleri olmalıdır. Modern binalar, park ve yeşil alanlar, kapalı semt pazarları, düzenli cadde ve sokaklar neden Akdeniz’de de olmasın? Akdenizlilerin sağlığı, mutluluğu ve huzurunu düşünüyorsak, insanlarımızın mağdur edilmeyeceği, tersine mutlu olacakları hizmet ve projeleri hayata katmak zorundayız. Akdeniz değişmezse Mersin de değişmez. Akdeniz’in sorunları çözülmeden, Mersin’in sorunları da çözülmez’ diyoruz. Liman, serbest bölge, ticaret ve ekonominin yanında tüm yaşam Akdeniz’de dönüyor. Akdeniz’in nüfusu gündüz 800 bini buluyor. Diğer ilçelerden Akdeniz’e sirkülasyon var ama Akdeniz’de bir değişim yok. Bu kabul edilemez. Akdeniz değişecek, değişmeli artık. Göç vermeyecek, göç alacak. Akdeniz halkı da şehrin ve ilçemizin ticari ve ekonomik kazancından faydalanacak. Türk, Kürt, Arap, Çerkez ve Yörük’ü ile Akdeniz; barışın, kardeşliğin ve huzurun hakim olduğu bir ilçe olacak. Bu değişimi sağlamak için de halkımızdan destek istiyorum.”

 

“ARTIK KENDİ SICAK VE SOĞUK ASFALTIMIZI ÜRETECEĞİZ”

Başkan Gültak,  yakın zamanda kendi asfaltını üreten bir belediye olacaklarını da belirterek “Birkaç ay içerisinde Gaziantep Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun, hibe yoluyla belediyemize gönderdiği makinemizi kuracağız. Tahmazoğlu’na teşekkür ediyoruz. 15 milyon TL tutarında bir hibe, hediyedir bu makine. Bir -ki ay içerisinde bu plenti yerine monte ettikten sonra Akdeniz’in ilk kez asfalt üreten bir şantiyesi olacak. Önemli bir hizmet, çünkü asfalt ihalesine girmek çok para gerektiriyor. O nedenle, ‘kendi asfaltımızı kendimiz üretelim’ dedik ve plenti Akdeniz’e kazandırıyoruz. Tarım yollarına her yıl mucur veriyoruz. Her yağmurda bu mucur gidiyor, her baharda tekrar mucur döküyoruz. Hem kamu zararı oluşuyor hem de iş kalitesi düşüyor. Bundan dolayı soğuk asfalt tesisini de hayata geçiriyoruz. Özellikle Adanalıoğlu, Kazanlı, Karaduvar, Karacailyas ve beldelerden dönüşmüş mahallerimizin bu sorununu çözmüş olacağız. Asfalt plentini kurar kurmaz, Güneş Mahallemizde de ihtiyaç duyan sokaklara ekiplerimiz girecek hem sokaklar hem de kaldırımlar yenilenecek” dedi.