Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından 2 Temmuz Sivas Katliamı’nı anma etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte “Unutmadık, Unutturmayacağız” yazılı pankart açılarak Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden vatandaşların fotoğrafları da gösterildi. Platform adına konuşma yapan Dönem Sözcüsü Kemal Göksoy yaptığı konuşmada, “Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı

ABİDİN YAĞMUR

Sivas'ta, 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri'ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 35 kişi yakılarak katledildi.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Özgür Çocuk Parkı’nda  Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenler için anma etkinliği düzenledi.

 

Platform adına konuşma yapan Dönem Sözcüsü Kemal Göksoy, “Sivas Katliamının ardından 28 yıl gibi zaman geçmesine rağmen Madımak Oteli'ne düşen ates yüreklerimizi dağlamaya devam ediyor” dedi. Göksoy, “Acımızı derinleştiren, katliamın örgütlü ve planlı gerçekleştiğine dair çok sayıda delil olmasına, katliamdan önce alenen hazırlık yapıldığının devlet tarafından bilinmesine rağmen kimi kirli hesap ve politikalar uğruna göz yumulmuş olmasıdır.Dersim. Çorum. Maraş başta olmak üzere daha önce yaşanan katliamlarda olduğu gibi Sivas Katliamı'nda da gerçek sorumluların açığa çıkarılıp hesap sorulması engellenmiştir. Asıl sorumlulardan hesap sorulmadığı gibi katliamda maşa görevini yerine getiren katiller bile siyasi iktidar tarafından kollanmıştır. Adresi, ikametgâhı belli olan firari sanıklar yıllarca bulunamamış! katillerin avukatları bazı siyasi partiler tarafından milletvekili yapılarak ödüllendirmiştir” dedi.

 

“İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ”

 

Göksoy, “İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamayacağı evrensel hukuk ilkesi ve bu ilkeye uygun olarak Türk Ceza Kanunu'nda yer alan düzenleme yok sayılmıştır. Katliamın firari sanıkları zaman aşımından yararlandırılmıştır.2 Temmuz Katliamı özünde sadece aydın ve sanatçılara karşı değil: ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır. Katliamla tüm muhalif kesimlere acımasız bir gözdağı verilmek istenmiştir.Arkasındaki güçlerin, gerçek sorumluların, faillerin açığa çıkarılmadığı Sivas Katliamı ne ilk ne de son olmuştur. Farklı inançları, kültürleri, kimlikleri bir zenginlik değil, tehdit olarak gören tekçi-otoriter aynı zihniyet yeni katliamlara davetiye çıkarmaya devam etmiştir.Sivas Katliamı'ndan sonra barışın ve hoşgörünün sembolü olan bu güzel Anadolu topraklarında Gazi, Roboski, Reyhanlı, Suruç olmak üzere pek çok katliam daha yaşanmıştır. Milyonların eseri Gezi Direnişi'nde gençlerimiz sokak ortasında katledilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı olan 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ile yüreğimize kapkara 103 bıçak daha saplanmıştır” diye konuştu.

 

“BU KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ”

 

“Bu karanlığa teslim olmayacağız” diyen Göksoy, “Katliamlara, ölümlere alışmayacağız. Derin devlet.mafya.siyaset üçgenine geçit vermeyeceğiz. Katliam, Baskı, Asimilasyon Politikalarına Karşı Eşitlik, Özgürlük, Laiklik Ve Adalet İçin Sivas'i Unutmadık, Unutturmayacağız! Kutuplaştırma siyasetine karşı ısrarla ve inatla, bedeli ne olursa olsun, farklılıklarımızla birlikte özgür, eşit, laik, demokratik bir cumhuriyet'te barış içinde bir arada yaşamayı esas alacağız. Demokrasi, barış, kardeşlik ve güzel bir gelecek için mücadeleyi duraksamadan sürdürecek, yaşadığımız katliamların hesabını barışın, kardeşliğin, emeğin ülkesini kurarak soracağız.Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak 28. yıl dönümü vesilesiyle, Sivas Katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları bir kez daha lanetliyor, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyoruz” dedi.