MEÜ Tıp Fakültesinde mezuniyet sevinci

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020-2021 Eğitim Öğretim Mezuniyet Töreni, 30 Haziran Çarşamba günü üniversitenin Amfi Tiyatrosu’nda düzenlendi.

MEÜ Tıp Fakültesinde mezuniyet sevinci

ZELİHA ÖZİPEK

Törene, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Yıldırım, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Mukadder Çalıkoğlu ve Prof. Dr. Şükrü Hakan Kaleağası, Tıp Fakültemiz akademik ve idari personeli ile mezun öğrencilerimiz ve yakınları katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mezuniyet töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, mezun hekimlerimizin ileride çok önemli görevler alacağını ve kendilerinin de hangi görevde olurlarsa olsunlar hekim olduklarını unutmamaları gerektiğini ifade etti.

 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, ‘’Hekim, hikmet sahibidir. Sadece ilaç vermez, tedavi etmez, gecesi gündüzü yoktur. Mesleğinizin maddi veya manevi bir karşılığı yok. Sizlere düşen çok görevler var. Mezun hekimlerimiz içerisinden; başhekimler, sağlık müdürleri, sağlık bakanları, sağlık komisyon başkanları, uzmanlar, akademisyenler, tarihe geçen bilim adamları çıkacak. O gün geldiğinde yaşadığınız bu günleri, ortak paylaştığınız şeyleri hiç unutmayın. Mesleğinize sahip çıkın. Hangi seviyeye gelirseniz gelin, hekim olduğunuzu unutmayın’’ dedi.

 

18. dönem mezunlarıyla birlikte, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinin mezun sayısının toplam 1879’a ulaştığını ifade eden Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ise, ‘’Bugün itibariyle mezun sayımız 1879’a ulaştı. Fakültemizde halen 1582 öğrencimize mezuniyet öncesi tıp eğitimi, 374 araştırma görevlisine uzmanlık ve 38 yan dal araştırma görevlisine de yandal uzmanlık eğitimi verilmektedir. Fakültemiz, 2025 yılına kadar YÖK tarafından tescillenmiş, Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından da akredite edilmiş olan TEPDAD tarafından akredite edilmiştir. Yani fakültemizin verdiği eğitim kalite yönünden tescillenmiştir. Fakültemiz 100’ün üzerindeki programdan ikinci kez akredite olan 23 fakülteden birisidir’’ şeklinde konuştu.

 

“İÇİNİZDE DAİMA SEVGİ VE NEZAKET BESLEYİN”

 

Mezun hekimlerin bundan sonraki meslek hayatlarında kendilerini sürekli yenilemeleri gerektiğini belirten Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk; ‘’Fakültemize adım attığınız ilk günden bu yana başarı ile yürüdünüz ve mezun oluyorsunuz. Sizlere kazandırılmaya çalışan becerileri tutuma dönüştürmeniz zamanla olacaktır. Önce zarar verme ilkesine uygun olarak, kendinizi sürekli yenilemeniz gerekmektedir. Tam bir tedavi sadece tıbbı bilgi ve teknoloji ile olmaz. Bu nedenle İçinizde daima sevgi ve nezaket besleyin’’ dedi.

Dönem birincisi Dr. Meryem Andırın ise, tüm mezun arkadaşları adına yaptığı konuşmada, yaratılmışlar içinde en kutsal varlık olan insanın şifasına vesile olacak bir mesleğe adım atacak olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirtti ve başta Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı olmak üzere, tüm Tıp Fakültesi Öğretim Elemanlarına, mezun arkadaşlarına ve ailelere mezun arkadaşları adına teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Selda Okuyaz, mezun öğrencilerE Hipokrat Yeminlerini ettirdi.