Normalleşme sürecinde esnafı unutma!

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının1 Temmuz itibarıyla sona ereceğini belirterek, bu tarih itibarıyla kapalı olan tüm işyerleri ve sinemaların açılacağını söyledi. Dinçer, “Esnafımıza ve ülke ekonomimize büyük bir canlılık getirmesi umuduyla yeni normalleşme döneminin tüm esnafımıza ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum ve Mersinlileri alışverişlerinde yerel esnafı tercih etmeye çağırıyorum” dedi.

Normalleşme sürecinde esnafı unutma!

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, 1 Temmuz itibarıyla başlayacak normalleşme döneminde tüm Mersinlileri alış verişlerinde yerel esnafı tercih etmeye davet etti.

Dinçer, yaklaşık bir buçuk yıldır süren Covid-19 tedbirlerinden kaynaklı yasaklardan en çok esnaf sanatkar kesiminin etkilendiğini belirterek, esnafın bütün umudunu yeni normalleşme dönemi ve hemen arkasından gelecek bayram alış verişlerine bağladığını söyledi. Yeni normalleşme dönemiyle birlikte düğün salonlarının tekrar hizmet vermesiyle piyasalara büyük bir canlılık gelmesini umut ettiklerini ifade eden Başkan Dinçer, “Saat sınırlaması, yeme-içme ikramının olmaması ve konuk sayısındaki kısıtlamalar sebebiyle çok sayıda çift düğünleri erteleyerek normalleşme dönemine göre planlamasını yaptı.  Yasakların sona ermesi ve akabinde başlayan yaz sezonuyla birlikte düğün salonlarına bir hareketlilik geldi. Tüm salonlar şimdiden haftanın yedi gününe randevu vermeye başladı. Bir düğün, gelinlikçiden fotoğrafçısına, şekercisinden, salon işletmeciliğine, orkestra grubundan, kuyumcusuna, çiçekçisinden gıda ve içecek sektörüne kadar bir çok sektörü birden harekete geçirmekte. Bu bağlamda düğün salonlarının tekrar açılmasının ekonomiye büyük bir canlılık getirmesini umut ediyoruz” dedi.

 

“ZİNCİR MARKETLER ESNAFIN SONUNU HAZIRLIYOR”

 

Yeni normalleşme döneminin Kurban Bayramı öncesine denk gelmesini önemsediklerinin altını çizen Başkan Dinçer, Mersinlileri yerel esnafa sahip çıkmaya ve alış verişlerinde yerel esnafı tercih etmeye davet etti. Dinçer “Sayıları hızla artan ve sokak aralarına kadar giren zincir marketler esnafımızın sonunu hazırlamakta. Salgın sürecinde zincir marketler ve AVM’ler oto lastiğinden mobilyasına, giyim kuşamdan elektronik eşyaya kadar her şeyi satarken, esnaf sanatkarlarımıza yasaklar getirildi. Covid-19 tedbirleri kapsamında birçok sektörümüz işyerini açamadı. Bu bağlamda Kurban Bayramı öncesi tüm Mersinli hemşerilerimizi alışverişlerinde bu kentte yaşayan, vergisini bu kente veren, tüm kazanımlarını bu kent için harcayan esnafımızdan karşılamasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

OYUN YASAĞI SONA ERECEK

 

Yeni normalleşme süreciyle birlikte salgın döneminde paket servisle hizmet veren lokanta, kafe, restoran gibi yeme içme sektöründeki kısıtlamaların kalkacağına ve buralarda tam kapasite ile hizmet verileceğine vurgu yapan Başkan Dinçer, yine kısıtlamalardan en çok etkilenen sektörlerin başında gelen kahvehanelerde oyun yasağının sona ermesiyle bu sektördeki esnafında soluk alacağını kaydetti. (Haber Merkezi)