STK’lardan Yeşilboğaz’a açık destek

Meslek Odaları ve Sivil Toplum Örgütleri, Mersin Barosu seçimlerinde Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı desteklediklerini açıkladı. Grup adına konuşma yapan MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, “Mersin’de demokratik ve hukuk mücadelesinde emek için eşitlik için, özgürlük için ve ekolojinin bozulmaması için mücadele eden Baro Yönetiminin kentimize ve ülkemize fayda sağlayacağı bilinci ile Bizler Mersin Baro Başkanlığı seçiminde Bilgin Yeşilboğaz’ı destekliyoruz” dedi.

STK’lardan Yeşilboğaz’a açık destek

ZELİHA ÖZİPEK

10-11 Temmuz 2021 tarihlerinde yapılacak Mersin Barosu seçimleri için Av. Bilgin Yeşilboğaz ve Av. Gazi Özdemir adaylığıyla yapılacak. Seçim sürecine girerken Mersin’deki Meslek Odaları ve Sivil Toplum Örgütleri düzenledikleri basın toplantısında Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı desteklediklerini kamuoyuyla paylaştı.

Grup adına konuşma yapan Mersin Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Sabahat Aslan, “Mersin’de demokratik ve hukuk mücadelesinde emek için eşitlik için özgürlük için ve ekolojinin bozulmaması için mücadele eden Baro Yönetiminin kentimize ve ülkemize fayda sağlayacağı bilinci ile Bizler Mersin Baro Başkanlığı seçiminde Bilgin Yeşilboğaz’ı destekliyoruz” dedi.

 

“HUKUK VE DEMOKRASİ ADINA KAZANIM OLACAK”

 

Aslan, “Ülkemizde ve kentimiz de insanların barış içinde sağlıklı yaşam sürmeleri için yürüttüğümüz demokratik ve hukuk mücadelemizde Mersin Barosu fiziken, hukuken, her zaman yanımızda yer almış ve maddi-manevi destekleri olmuştur ve Kentimizin ekolojik sorunları mücadelelerinde önemli görevler üstlenmiştir. Başta Akkuyu Nükleer santral mücadelesi olmak üzere, Balık Çiftliklerine karşı, Karaduvar Polipropilen tesisine karşı, Limanın Atatürk Parkında genişlemesine karşı, Ormanlarımızın katledilmesine ve yok edilmesine karşı verilen mücadelelerde, Mersin Barosu hem halkın hem de meslek odalarının ve demokratik kitle örgütlerinin yanında yer almıştır. Birincisi 03-04/ Temmuz ve ikincisi 10-11 Temmuz 2021 tarihlerinde yapılacak olan Mersin Barosu seçimleri sadece bir baro seçimi değildir. Bu seçim Ülkemizin ve kentimizin hukuk ve demokrasi alanında kazanımı olacaktır” dedi.

 

“ÖZDEMİR, TARAFINI BELLİ ETTİ”

 

Av. Gazi Özdemir’in balık çiftlikleri davasında çiftlik sahipleri tarafından yer almasını eleştiren Aslan, Özdemir’in tarafını belli ettiğini dile getirdi. Aslan, “Bu nedenle bu kentin mücadele saflarında yer alan, meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri ile omuz omuza mücadele eden, destek veren, bir baronun varlığını sürdürmesi çok önemlidir. Mersin Barosu Adaylarından Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve yönetimi bugüne kadar toplumsal kazanım yönünde mücadele yürütmüştür, bundan sonrada aynı anlayışın devam edeceği açıktır. Ancak gerek bizim gerekse Mersin barosu ile diğer sivil toplum örgütlerinin ve meslek odalarının vermiş olduğu ekoloji mücadelesinde sermayenin tarafında yer alan bir başkan adayına karşıyız. Mersin Baro Başkan Adayı Gazi Özdemir Balık Çiftlikleri davasında açmış olduğumuz davada balık çiftlikleri sahiplerinin vekili olarak karşımızda yer almış ve bundan sonraki süreçteki tarafını belli etmiştir. Mersin’de demokratik ve hukuk mücadelesinde emek için eşitlik için özgürlük için ve ekolojinin bozulmaması için mücadele eden Baro Yönetiminin kentimize ve ülkemize fayda sağlayacağı bilinci ile Bizler Mersin Baro Başkanlığı seçiminde Bilgin Yeşilboğaz’ı desteklediğimizi beyan ederek Mersin Baro üyelerinin ülkemiz ve kentimiz adına doğru karar verecekleri inancı ile Mersin Baro seçiminin başarılı geçmesini diliyoruz” dedi.