HAYATINI KAPLUMBAĞA YUVALARINI KORUMAYA ADADI | Güney Gazetesi Mersin

HAYATINI KAPLUMBAĞA YUVALARINI KORUMAYA ADADI

Deniz kaplumbağalarının yumurta alanlarını korumak için 16 yıldır tek başına mücadele ediyor

HAYATINI KAPLUMBAĞA YUVALARINI KORUMAYA ADADI


ABİDİN YAĞMUR

Ayşen Belpınar, 16 yıl önce emekli olup Anamur’a yerleştiğinde caretta caretta kaplumbağalarının yumurta bıraktığı yuvaları korumaya çalışan bir grupla tanıştı. Belpınar da gönüllü olarak koruma çalışmalarına katıldı. O gençler Anamur’dan ayrıldı, Ayşen Belpınar tek kaldı ama kaplumbağa yuvalarını koruma devam etti. Belpınar, her gün kilometrelerce yürüyerek, kargı keserek, taşlara numaralar vererek yuvaları korumaya çalışıyor. Ancak ne kadar çabalarsa çabalasın insan kaynaklı tahribatları engelleyemiyor. Belpınar, “Belediyeler en azından geceleri sahilde duracak bir bekçi vermeli” diyor.

Anamur’da yaşayan çevre gönüllüsü Ayşen Belpınar, Anamur sahillerine yumurta bırakan kaplumbağaların yuvalarını kendi olanaklarıyla tespit ediyor, taş, kargı gibi malzemeler kullanarak yuvaları işaretliyor. 16 yıldır kendini bu işe adayan Belpınar, önceki gün sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak insan kaynaklı tahribatlara dikkat çekti ve duyarsızlığa isyan etti.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesine ve Anamur Belediyesine destek için çağrıda bulunan  Belpınar, “16 senedir sahilde gönüllü olarak çalışıyorum. İmkanlarımız yok. Tabelamız yoktur, kafesimiz yoktur. Milli Parkların bir çalışanı var. 13 kilometrelik alanda tek başına çalışmaya, yetişmeye çalışıyor. Ben de yardımcı oluyorum. Biz olmazsak bu yuvalar korunamaz. Evimden 4 kilometre uzaklıkta sazlık var. Oradan kargı topluyorum. Sahile getiriyorum. Kargıların üzerine numara yazıyorum, taşlara numara yazıyorum. Tespit ettiğim yuvaları işaretliyorum, korumaya çalışıyorum. Çünkü o işaretler olmazsa orada yuva olduğunu kimse fark etmez. Tamamıyla yalnız bırakılmış durumdayız. Belediye bu sezonda bekçi koyabilir. Gece ateş yakıyorlar. Benim kargılarımı yakıyorlar. Şarkı söyleyip eğleniyorlar. Kaplumbağa da bunu görünce korkuyor gelemiyor ve yumurtasını denize bırakıyor. Belediyeler en azından geceleri insan girişini engellese, ateş yakılmasını, gürültü yapılmasını engellese yine yeter” dedi.