Refah şehitleri anıldı

Mersin açıklarında meçhul bir denizaltı tarafından torpillenerek batırılan Refah Şilebinde şehit olan 167 denizci, facianın 80’inci yılında Atatürk Parkı içerisindeki Refah Şehitleri Anıtında düzenlenen törenle anıldı.

Refah şehitleri anıldı

İngiltere’de yapımı tamamlanan 4 denizaltıyı teslim almak üzere görevlendirilen ve havacılık eğitimi görecek olan askeri personeli taşıyan Refah Şilebi, yola çıktığı 24 Haziran 1941 tarihinde meçhul bir denizaltı tarafından torpillenerek batırıldı.

Refah Şilebinde şehit olan 15 deniz subayı, 16 hava subayı, 48 deniz astsubayı, 63 deniz eri ve 25 şilep personeli olmak üzere 167 şehit için Refah Şehitleri Anıtında tören düzenlendi.

Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı tarafından düzenlenen törene, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile askeri ve mülki erkan katıldı.

 

“ŞANLI TARİHİMİZDEKİ EBEDİ YERLERİNİZİ ALDINIZ”

 

Törende Refah Şehitlik Defterini imzalayan Vali Su, deftere yazdığı mesajı okudu. Aradan geçen 80 yıla rağmen şehitlere hissedilen gurur ve minnet duygularının her geçen gün katlanarak arttığını belirten Su, “Sahip olunan kıt kaynaklara rağmen yaptırılan denizaltı ve muhripleri teslim almak ve pilot olarak yetiştirilmek üzere çıktığınız yolda yaşanan elim olay neticesinde her biriniz bu ülkenin birer kahramanı olarak şanlı tarihimizdeki ebedi yerlerinizi aldınız. Üzülerek yad ettiğimiz olayın yıl dönümünde, o günden bu güne savunma sanayisinde büyük gelişim göstererek, milli kaynaklarla ve vatan evlatlarımızın emekleri ile kendi fabrika ve tersanelerimizde insansız hava araçları, helikopterler, gemiler, korvetler ve füzeler üreterek sizleri daha da onurlandırmanın gururunu yaşıyoruz. Gelinen seviyeyi hiçbir zaman yeterli görmediğimizi, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılında savunma sanayisinde dışa bağımlılığımızı en alt seviyeye indirmeyi hedeflediğimizi bilerek ebedi istirahatgahınızda rahat uyuyunuz” ifadelerini kullandı.

Törende daha sonra Vali Su ve beraberindekiler, askeri botla denize açılıp şehitlerin anısına denize çelenk bıraktı. (İHA)