“Sömürü, yoksuzluk, mafya üçgenine son”

Mersin Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda Emek Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Halkevleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Yeşil Sol Parti ve Devrimci Parti ortak bir açıklaması yaptı. “Yaşanabilir bir ülke için Suçlular İttifakı ile mücadeleye” çağrısında bulunuldu.

“Sömürü, yoksuzluk, mafya üçgenine son”

ABİDİN YAĞMUR

Emek Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Halkevleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Yeşil Sol Parti ve Devrimci Parti, Özgecan Aslan Meydanı’nda son günlerde tartışılan devlet-siyaset-mafya” ilişkisiyle ilgili basın açıklaması düzenledi. Toplumsal Özgürlük Partisi İl sözcüsü Soner Temur’un açıklama yaptığı eylemde “Yaşanabilir bir ülke için Suçlular İttifakı ile mücadeleye” pankartı açıldı. Temur açıklamasında “Türkiye halkları, devlet-siyaset-mafya ortaklığında işlenen suçların ortalığa saçılmasına bir kez daha tanık olmaktadır. Çıkar ilişkilerinden kaynaklı çelişkiler sonucunda, Türkiye halklarına karşı işlenen suçlar, yolsuzluk ve uyuşturucu ticareti, yargısız infaz ve faili belli cinayetler birer birer ifşa olurken; HDP’ye  kapatma davasının  açılması ile  Türkiye’de demokrasinin, özgürlüklerin ve hak arama mücadelesinin  tamamen tasfiye edilmesi amaçlanmaktadır. Cezaevlerin de  gasp edilen haklara ve tecrite karşı yapılan açlık grevleri görmezden gelinmektedir” diye konuştu.

“RÜŞVET ÜLKEDE KURAL HALİNE GELDİ”

Temur, “Siyasi cinayetlerden dünyanın her tarafına uzanan uyuşturucu ve benzeri kirli ticaret ağlarına, telaffuzu güç rakamlara ulaşan yolsuzluk çarkına ilişkin ifşalar, bu ifşalar karşısında söylenen yalanlar, suskunlukla geçiştirme ve üzerini örtme çabaları devletin kurumlarıyla içinde, hatta merkezinde bulunduğu bir suç örgütlenmesiyle karşı karşıya olduğumuzu tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Çetelerinin halklara karşı işlediği suçlar, Kürt sorununda çözümsüzlüğün dayatılması kamu kaynaklarının, yeraltı ve yerüstü varlıkların, doğanın talanı ve yerli, yabancı tekellerin yağmasına kalkan olma, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri, yolsuzluk ve rüşvet bu ülkeyi yönetenler açısından istisna değil kural haline gelmişti” dedi.

“YAŞANILABİLİR BİR ÜLKE İÇİN MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ”

“Siyasi egemenliğini bu baskı, terör ve yolsuzluk mekanizmasının üzerine kuran iktidarın, ortaya dökülen bu muazzam suçların hesabını kendiliğinden vermeyeceğini biliyoruz” diye açıklamada bulunan Temur, “Türkiye işçi sınıfı, emekçileri ve halk güçleri olarak örgütlü bir güçle hesap sormazsak ve sorumluların cezalandırılmasını sağlayamazsak iktidar çarkı bu çamurun içinden çıkmayı becerebilecektir. Yargının gözlerini kapadığı bu talan düzenine karşı toplumsal itirazı, mücadeleyi büyütmek ve tüm gerçekleri ortaya çıkarmak için Türkiye halkları başta olmak üzere siyasi partilere, sendikalara, demokratik kitle örgütlerine ve toplumsal kesimlere çağrı yapıyoruz: Sesimizi yükseltmeli, itirazlarımızı büyüterek örgütlemeliyiz. Türkiye halklarına karşı tarihsel sorumluluğumuzla sesleniyor ve bu kirli ittifaktan kurtularak herkesi yaşanabilir bir ülke için seferber olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.