Ülkü Ongun Kütüphanesi açıldı

Yenişehir Belediyesi, eğitim ve bilim yuvası Yenişehir Belediyesi Akademi’de kurduğu Ülkü Ongun Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Ülkü Ongun Kütüphanesi açıldı

Yenişehir Belediyesi, engelli bireyler dâhil 7’den 70’e herkesin yararlanabileceği Ülkü Ongun Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdi.  Emekli öğretmen Ülkü Ongun’un bağışladığı kitaplarla Yenişehir Belediyesi Akademi’de oluşturulan kütüphanede 3 binden fazla kitap bulunuyor. Görme engelli bireyler için sesli kitap bölümünün de bulunduğu kütüphanede sınavlara hazırlanan öğrenciler için bilgisayarlar ve çalışma alanları da yer alıyor.

Ülkü Ongun’un özel koleksiyonu dâhil bağışladığı kitaplarla oluşturulan kütüphane içerisinde yüzlerce öykü ve roman kitaplarını barındırıyor. Engelli bireylerin kolaylıkla erişebildiği kütüphanenin açılışına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Ülkü Ongun’un yanı sıra CHP PM Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç ile CHP ilçe kadın ve gençlik kolları başkanları ile yazar İpek Ongun katıldı.

 

ÖZYİĞİT: “TÜM OLANAKLARIMIZLA ÇOCUKLARIMIZIN YANINDA OLDUK”

 

Açılışta konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, göreve gelmeden önce yönetim  anlayışını 6 temel  ilke üzerine kurduğunu ve bu ilkelerin altını doldurmaya gayret ettiklerini söyledi. Yapılan araştırmalarda Türkiye’nin erken çocukluk eğitiminde son sıralarda yer aldığını ve göreve geldikten sonra Yenişehir Akademi’yi kurarak Erken Çocukluk Eğitimi Projesini hayata geçirdiklerini anlatan Başkan Özyiğit, “Marmara Üniversitesi ile işbirliği yaptık. Türkiye’de ilk defa erken çocukluk eğitimi konusu bizimle açıldı. İlk defa müfredatı oluşturuldu ilk kez basımı bizim tarafımızdan yapıldı. Burası merkez böyle bir merkez” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ‘hizmetlerinize arka mahallelerden başlayın, çünkü orada yaşayan vatandaşlarımız hayata bir sıfır geriden başlıyor’ dediğini aktaran Özyiğit, “Bugün pandemiyi yaşadığımız süreçte bir sıfır geride olan vatandaşlarımız maalesef beş sıfır geriye düştü. Çünkü onların bilgisayarı yoktu, interneti yoktu. Ve bilgiye ulaşmakta bir kat, iki kat, üç kat daha zorlanır hale geldiler. İşte bu süreçte tüm olanaklarımızla çocuklarımızın yanında olduk” dedi.

 

AYLİN NAZLIAKA’DAN BAŞKAN ÖZYİĞİT’E TEŞEKKÜR

 

CHP PM Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, dezavantajlı çocukların eğitime ulaşmalarını sağlayacak hizmetleri gerçekleştirmesinden dolayı Başkan Özyiğit’e  teşekkür etti. Nazlıaka, “Abdullah Özyiğit’i il başkanlığı döneminde tanımıştık. Belediye başkanı olarak da bizi hiç şaşırtmayan bir performans gösteriyor. Gerçekten bizi onurlandırıyor, gururlandırıyor. Güzel hizmetleri nedeniyle kendisine ve ekibe teşekkür ediyorum. CHP olarak ülkenin 5 temel sorununu belirledik bunlardan biri de eğitimdi. Pandemide gördük ki eğitimde daha daha geriledik. 4+4+4 ile kız çocuklarının okullaşma oranının daha da gerilediğini gördük. 7 bakan değiştirdik. Bakanlar değişirken otomatik pilota bağladık dediler ama uygulamada farklı oldu. Çocuklarımız gece yatıp sabah kalktıklarında sınavların adı bile değişmişti.  Öylesine hızlı değişen, yapboz tahtasına dönen, çocuklarımızın geleceğiyle oynanan, fırsat eşitsizliğinin arttığı bir dönemde belediyemizin böyle bir akademi oluşturması, Ülkü Ongun hanımın böyle bir bağışta bulunması ayrı bir önem taşıyor. Ben cömertimdir ama bir tek kitap konusunda cimriyimdir. Onun için kitap bağışlayabilenlere hele hele 3 bin kitabını bağışlayanlara ayrı bir saygı duyuyorum.  Onun için size özel şükranlarımı sunuyorum. Ne çok çocuğun hayatına dokunacaksınız kim bilir. Hizmetlerin yoksul mahallere erişimi, eğitimde dezavantajlı çocuklarımıza temel hakları olan eğitim hakkının ulaştırılmasındaki bu değerli hizmetinde dolayı Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Toplumun dönüştürülmesi, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması için olmazsa olmaz olan eğitime yapılan her yatırım bizim başımızın üzerinedir” diye konuştu.

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay da Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e ve özel koleksiyonunu bağışlayan Ülkü Ongun’a teşekkür etti.

Kütüphaneye tüm kitaplarını bağışlayan Ülkü Ongun da bugünün kendisi için çok özel olduğunu ve çok mutlu olduğunu söyledi.  Açılışı gerçekleştirilen Ülkü Ongun Kütüphanesi’nden bugüne kadar en fazla kitap alıp okuyan Yiğit Efe, Ecrin Himoğlu  ve Mehmet Kemal Aydın’a  çeşitli hediyeler verildi.  (Haber Merkezi)